Pracovník směnárny vyměňuje kurzy měn v Moskvě. Rusové se obávají nové krize a

Pracovník směnárny vyměňuje kurzy měn v Moskvě. Rusové se obávají nové krize a vyměňují slabý dolar za silnější měny nebo komodity. | foto: Reuters

Rusové se modlí, aby Bůh spasil rubl. Zatím investují do zubů a zlata

  • 78
Rusové jsou nervózní. Po oslabení ratingu Spojených států a pádu cen ropy se bojí příchodu nové krize. Strachu z návratu těžších časů čelí nákupem zlata či cizích měn, které jsou pro ně jistější investicí než rubl. Ekonomové ale obyvatele uklidňují, že ruský rozpočet počítá i s hlubším propadem cen ropy a přitom nebude ohrožen.

"Ruble nešetřit, ale utratit - je nejvyšší čas nechat si opravit zuby, vyměnit nábytek či nakoupit techniku. Držte úspory v různých měnách, anebo investujte do zlata, dokud ještě je," znějí rady odborníků, kterými zásobuje své čtenáře populární list Komsomolskaja pravda.

Prodej zlatých mincí sice už počátkem týdne prudce vzrostl, ale zlato a jiné drahé kovy podle expertů ani není nutné fyzicky kupovat, protože i bankovní vklady lze vést nejen v různých měnách, ale i v gramech žlutého kovu, nutné je však vybrat si solidní banku. "Modlím se k Bohu, aby spasil rubl. A aby Číňané kupovali co nejvíce ropy," zaznělo v jedné čtenářské reakci.

V některých moskevských směnárnách už začaly mizet dolary, ale situace nepřerostla v paniku. "Do pondělka všichni valuty prodávali, ale teď všichni kupují dolary a eura, a to ve značných objemech," tvrdí například směnárníci společnosti Sovinkom.

Rusové se vrhli na levné akcie, věří, že jim v budoucnu vydělají

Ekonomika na tom ale špatně není. Svědčí o tom nebývale velký zájem nakupovat oslabené akcie. To svědčí o tom, že Rusové věří v obrat k lepšímu. Přítok peněz od obyvatel se v době velkých propadů až zdvojnásobil. Kupříkladu společnost Finam v posledním červencovém týdnu od "maloobchodních klientů" inkasovala denně okolo 50 milionů rublů, minulé pondělí to už bylo 90 milionů a v úterý 100 milionů rublů (zhruba 57 milionů Kč).

Od počátku srpna indexy moskevských burz RTS a MMVB klesly skoro o 19 procent, respektive přes 13 procent, a kurz rublu oslabil přibližně o sedm procent. Dnes se ale i moskevské burzy začaly vzpamatovávat.

Ruská kasa utáhne chod země i při ceně ropy kolem 55 dolarů

Cena za barel ropy sice poklesla ke 100 dolarům (1 700 Kč), ale úřady uklidňují, že státní rozpočet vycházel ze 75 dolarů za barel čili zůstává docela velká "bezpečnostní rezerva". "Pro Rusko závislé na ropě se situace ještě nestala nebezpečnou, ale mnohem riskantnější než dříve," napsal hospodářský list Vedomosti.

Odhadl, že problémy vypuknou až v případě, že cena ropy klesne k 50 až 60 dolarům za barel. Pak by prý bylo možné čekat podobnou krizi, jaká v červnu postihla Bělorusko. Do té doby však už může být po volbách nového parlamentu a prezidenta, protože i krize roku 2008 udeřila na Rusko se šesti- až devítiměsíčním zpožděním za světem.

Cena ropy na světových trzích je však přesto pro ruskou ekonomiku důležitější než před třemi lety. Zatímco v roce 2008 mohl být státní rozpočet bez schodku při ceně ropy okolo 60 dolarů za barel, v současnosti je to už okolo 120 dolarů. Každý pokles ceny ropy o 15 dolarů zpomalí podle analytiků růst ruské ekonomiky o 1,2 procenta hrubého domácího produktu.

,