Růst americké ekonomiky mírně zvolnil

- Americká ekonomika vykázala za první tři měsíce hospodářský růst ve výši 5,4 procenta. Oproti očekávání analytiků je to o něco slabší výkon, i v předcházejícím čtvrtletí byl růst silnější (7,3 procenta), ale díky síle spotřebitelských výdajů a podnikatelských investic je to stále výrazně nad dlouhodobými průměry. Stinnou stránkou je zvýšení inflačních ukazatelů a pokles míry úspor na nejnižší úroveň od velké hospodářské krize počátku 30. let.

Náklady na pracovní sílu ve Spojených státech v 1. čtvrtletí letošního roku vzrostly o 1,4 procenta proti předcházejícím třem měsícům, kdy jejich růst činil pouze 1 procento.

Růst indexu zaměstnaneckých nákladů je nejvyšší od září 1989, kdy vzestup ukazatele činil rovněž 1,4 procenta.

Zpráva ministerstva práce bude podle agentury Reuters zcela jistě tou poslední kapkou, která rozhodne o dalším postupu měnové politiky mezi členy amerického Úřadu federálních rezerv (Fed).

Ten od loňského června zpřísnil měnovou politiku celkem pětkrát a z úst jeho vrcholných představitelů již na začátku roku opakovaně zaznělo, že letošní rok bude v USA ve znamení poměrně rychlého růstu základních úrokových sazeb.

"Index ECI (index zaměstnaneckých nákladů) je předzvěstí mnohem razantnější akce ze strany Fed. Otevírá se tím cesta k velmi vážné úvaze o zvýšení úrokových sazeb o půl procenta na květnovém zasedání," řekl v první reakci na zveřejněná data Tim Horan z newyorské společnosti Lord Abbett & Co.

Naopak analytik společnosti Stone and McCarthy Research Associates John Canavan předpokládá, že Fed v květnu zvýší sazby jen v rozsahu čtvrt procenta.