Růst průmyslu je nejnižší za dva roky

Tempo růstu průmyslové produkce kleslo v září v meziročním srovnání na 1,1 procenta, což je nejméně od října 1999. Tehdy ještě průmyslová výroba klesala, poslední číslo je tak nejnižší za dobu téměř dvouletého růstu. Loni v září se pracovalo o jeden den déle, po očištění od tohoto vlivu vychází růst produkce na 3,4 procenta.

"Ve světle zpomalující zahraniční poptávky a propadů průmyslové výroby v okolních zemích lze hodnotit zářijové výsledky českého průmyslu jako uspokojivé," soudí Pavel Sobíšek z HVB Bank.

"V září průmyslová výroba pokračovala v sestupném trendu, k jehož vysvětlení nepostačuje fakt nižšího počtu pracovních dnů. Na zpomalení růstu průmyslové výroby se podílí jak pokles zahraniční poptávky, tak i počínající zpomalování poptávky domácí," komentuje Kamil Janáček z Komerční banky.

Poměrně příznivý výsledek, který po očištění oproti srpnu ani neklesl, přičítá hlavně zakázkám na vývoz. Tržby z přímého vývozu průmyslových podniků vzrostly o 9,2 procenta.

Jejich podíl na celkových tržbách z průmyslové činnosti dosáhl 42,8 procenta. Nejvíce se na růstu podílely podniky dřevozpracujícího průmyslu, rafinerie a gumárenský průmysl. Naopak poklesla výroba potravinářských výrobků (cigaret a piva) a dopravních prostředků.

"Nejhůře v září dopadl automobilový průmysl s meziročním propadem výroby o deset procent. Říjnové výsledky tohoto sektoru však mohou být podobně špatné v důsledku odstávky ve Škodě Auto," varuje Sobíšek.

Zaměstnanost se v průmyslových podnicích meziročně snížila zhruba o šest tisíc lidí, především v těžebním a energetickém průmyslu. Průměrná měsíční nominální mzda činila v září 13 778 korun, o necelých pět procent více než loni. Produktivita práce se zvýšila o 1,8 procenta.

"Předstih růstu produktivity práce před růstem reálných mezd v průmyslu i nadále přetrvává a chrání ekonomiku před inflačními tlaky z tohoto sektoru," říká Janáček.

"Poslední slabé výsledky průmyslu i stavebnictví zvýrazňují rizika pro hospodářský růst v závěru tohoto a počátkem příštího roku. Proto snižujeme odhad růstu HDP pro rok 2002 na tři procenta, z předchozí prognozy 3,8 procenta. Pro letošní rok čekáme tempo růstu 3,4 procenta, což znamená jen mírnou úpravu našich dosavadních očekávání. Ekonomická výkonnost dalších sektorů mimo průmysl totiž zůstává stále poměrně silná," uzavírá analytik JP Morgan Zdenko Stefanides.