S růstem ekonomiky stoupá hlad po energiích – výroba a rozvod elektřiny, plynu a tepla vzrostly o 3,6 procenta. Ilustrační foto

S růstem ekonomiky stoupá hlad po energiích – výroba a rozvod elektřiny, plynu a tepla vzrostly o 3,6 procenta. Ilustrační foto | foto: AP

Průmysl, který dosud táhl ekonomiku, zpomalil na 3,2 procenta

  • 4
Motor české ekonomiky sice roste, ale pomaleji, než se čekalo. Na růstu se podílela hlavně výroba aut a energií, naopak klesli těžaři. Na českém průmyslu, který více než polovinu vyváží, se může projevit zpomalení růstu Německa a dalších zemí eurozóny. Stavebnictví přidalo 2,4 procenta.

Průmyslová výroba, která je tahounem letošního ekonomického růstu Česka, v říjnu zpomalila růst na 3,2 procenta. V září si meziročně polepšila o 8,5 procenta, což je revidovaný údaj. Výsledky dnes zveřejnil Český statistický úřad. 

K růstu celkových statistik přispěly zejména automobilky s růstem výroby o 9,9 procenta a chemický průmysl, kde se produkce zvýšila o 10,2 procenta. „S růstem ekonomiky stoupá hlad po energiích – výroba a rozvod elektřiny, plynu a tepla vzrostly o 3,6 procenta,“ uvedl ekonom Deloitte David Marek. 

„Ke slabšímu výsledku zřejmě pomohly i kalendářní efekty, kdy úterní svátek svádí k výběru dovolené. Trh počítal s meziročním růstem o 4,1 procenta,“ uvedl analytik Raiffeisenbank Michal Brožka. Za celý letošní rok by podle něj měl průmysl růst 4,8procentním tempem. Příští rok ekonom čeká s ohledem na otazníky kolem eurozóny mírné zpomalení na 4 procenta.

Výroba aut, která i tentokrát nejvíce přispěla k celkovému meziročnímu růstu, v říjnu ubrala na tempu. Automobilkám se zvýšila produkce meziročně o 9,9 procenta, v září růst činil téměř 12 procent.

Ekonom finanční skupiny Roklen Lukáš Kovanda však varoval před závislostí průmyslu na autech. „Vzhledem k možnému ochlazování poptávky po automobilech v Evropské unii a k pokračujícímu spíše nepříznivému ekonomickému vývoji v Německu a eurozóně, stejně jako vzhledem k pokračujícímu konfliktu mezi Ukrajinou a Ruskem, nelze hodnotit vyhlídky tuzemského průmyslu zářně. Zářijová čísla se zřejmě jen tak opakovat nebudou,“ vysvětlil.

Výrazné zpomalení výroby zaznamenaly i energetické firmy a teplárny, a to z téměř 15 procent na 3,6 procenta. V říjnu se nadále nedařilo těžařům, těm produkce klesla meziročně o 5,6 procenta. S útlumem výroby se potýkali také výrobci strojů (pokles o 1,5 procenta) a zpracovatelé dřeva (pět procent).

Průmyslníci v říjnu utržili o 8,9 procenta více než loni. K tomu jim dopomohl především vývoz - tržby z exportu se zvedly o 17,2 procenta, zatímco domácí tržby pouze o dvě desetiny procenta.

Hodnota nových zakázek v říjnu meziročně stoupla o 8,3 procenta, což je proti zářijovým 15,1 procenta pomalejší růst. I tady se na růstu výrazněji podepsalo zahraničí a výrobci aut.

Stavební produkce v říjnu meziročně vzrostla o 2,4 procenta po revidovaném růstu o 8,8 procenta v září a srpnovém poklesu o 1,2 procenta, což byl také revidovaný údaj. Začalo se stavět více bytů, meziročně o 26 procent více. Dokončeno bylo v říjnu o 7,8 procenta více bytů než ve stejném měsíci loni. 

,