Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Koláž - iDNES.cz

RWE opět zdraží. Většina rodin si od prosince připlatí za plyn 240 Kč

  • 339
Dominantní obchodník s plynem v České republice RWE Transgas během krátké doby opět zdražuje. Po listopadovém zvýšení cen si od 19. prosince domácnosti připlatí v průměru dalších 9 procent. Pro zákazníky, kteří plynem topí, vaří i ohřívají vodu, to bude znamenat zdražení okolo 240 Kč měsíčně.

Takových klientů má firma podle svého vyjádření většinu. Rodina, která na plynu pouze vaří, si připlatí měsíčně o 11 korun, sdělil iDNES.cz mluvčí RWE Transgas Martin Chalupský.

"Má to jediný důvod, a to je masivní oslabení koruny. Nakupujeme za dolary a česká měna v posledních třech měsících oslabila vůči dolaru o více než dvě koruny. Kdybychom nesáhli k nepopulárnímu opatření, generovali bychom do konce roku ztráty ve výši 200 až 300 milionů korun," řekl Chalupský.

Klienti RWE přitom zdražení pocítili naposledy v listopadu, kdy se ceny plynu pro domácnosti zvedly průměrně o 5,2 procenta. Oproti cenám v říjnu tak od poloviny prosince rodiny, které plynem topí, ohřívají vodu i vaří, vydají měsíčně o 320 Kč navíc. Společnost letos zdražila už počtvrté, dohromady o necelých 30 procent.

Plynaři dříve oznamovali nové ceny zpravidla jednou za čtvrtletí, minimálně RWE ale tento princip letos opustila. "Trh se výrazným způsobem změnil, je tady deset, dvacet konkurenčních hráčů a nastavování ceny je svým způsobem i otázka určitého konkurenčního boje," dodal Chalupský.

Koruna zradila plynaře. Museli porušit sliby

Jihočeský E.ON od prosince zdražil plyn v průměru o 3,5 procenta, přitom ještě v říjnu sliboval, že do konce roku zdražovat nebude. Od listopadu zdražila také Pražská plynárenská, která ceníky přepisovala i v říjnu. Také RWE ještě v říjnu tvrdila, že zdražovat nebude.

Česká koruna v poslední době vytrvale oslabuje nejen k dolaru, ale také k euru. Zájem investorů o středoevropské měny a euro se totiž kvůli dluhovým problémům snížil. Po kurzové skluzavce se česká koruna veze více než euro, je totiž považována za rizikovější měnu.

Drahý dolar se kromě cen plynu promítá i do cen pohonných hmot. Nafta je dokonce na rekordních maximech, což souvisí se začátkem topné sezóny.
(čtěte Ceny nafty jsou rekordně vysoké)

V příštím roce podraží také elektřina. Průměrně si lidé připlatí 3,4 procenta, konkrétní částka ale závisí na mnoha věcech, zejména na dodavateli, regionu a zvoleném tarifu. (podrobnosti zde)