Rychlý růst cen se zmírnil

  • 1
Především kvůli poklesu cen potravin, především brambor, čerstvé zeleniny a ovoce, se během srpna zastavil růst inflace. Proti červenci se cenová úroveň snížila o dvě desetiny procenta a stáhla se tak z tehdejších rekordních hodnot, které byly nejvyšší za posledního dva a půl roku. V meziročním srovnání se srpnové ceny zvýšily o 5,5 procenta.

Snižující vliv na vývoj inflace měl pokles cen pohonných hmot o 1,7 procenta a snížení cen zejména letních druhů oděvů a obuvi. Naopak v srpnu ve srovnání s červencem dále podle statistického úřadu vzrostly sezónní ceny zahraničních pobytových zájezdů o 5,2 procenta. Významnější růst byl i u cen tepla a teplé vody a léků. "Rozdíl proti cenovému vývoji v červenci spočívá kromě sezónních faktorů zejména v tom, že v srpnu neproběhly významné změny regulovaných cen bydlení," soudí ekonom Bank Austria Pavel Sobíšek.

Jakým směrem se bude inflace ubírat v následujících měsících, naznačí podle ekonomů údaje o hrubém domácím produktu, které ČSÚ zveřejní ve čtvrtek. "Především údaje o spotřebitelské poptávce budou možná důležitější než dnešní údaje o inflaci," míní David Marek z Patria Finance.

Podle Marka lze ke konci roku očekávat inflaci ve výši 5,5 procenta.

Ekonomové se shodují na tom, že Česká národní banka letos ještě jednou zvedne své úrokové sazby, aby hrozbu z příliš rychlého růstu cen snížila. "Důvod předchozího zvýšení úrokových sazeb, obava z příliš rychlého růstu mezd v příštím roce, totiž stále platí," říká analytik Raiffeisenbank Ivo Nejdl. Předpokládá se, že sazby stoupnou o dalšího čtvrt procenta.