S desetníky se davy do bank nehrnou

  • 3
Týden po skončení platnosti desetníků se lidé s drobnými do bank moc nehrnou. Největší peněžní domy hlásí klid na přepážkách a plynulou výměnu, po které touží zatím hlavně drobní živnostníci provozující obchody. Zásoby desetníků a dvacetníků se oproti předchozím týdnům zvýšily asi o desetinu.

Za první tři dny tohoto týdne se v trezorech ČSOB objevilo přes 300 tisíc desetníků a 200 tisíc dvacetníků, uvedl mluvčí banky Pavel Hejzlar.

ZVLÁŠTNÍ PŘÍLOHA:
KONEC HALÉŘOVÝCH MINCÍ

Velká množství mincí zatím do bank nikdo nenosí. V ČSOB je dosavadním rekordem výměna přibližně dvou tisíc mincí.

"Řada lidí využívá i pokladničky charitativní organizace ADRA umístěné v pobočkách. Například v pražské pobočce ČSOB Na příkopech se zaplnila už dvakrát," poznamenal Hejzlar.

"Počet desetníků a dvacetníků na našich pobočkách je asi o 15 procent vyšší, než je běžný stav," řekla Eva Čarná z tiskového oddělení České spořitelny.

Na pobočkách ČS tak celkem leží přes tři a půl milionu desetihaléřů a více než 2,3 milionu dvacetníků. 

Vrátí se jen zlomek mincí
Ke konci loňského roku bylo podle České národní banky mezi lidmi 704 milionů desetníků a 540 milionů dvacetníků. ČNB očekává, že se vrátí asi třetina mincí.

"Při výrazném růstu zájmu jsme připraveni otevřít speciální přepážky," uvedla Čarná. Zatím to ale ani zdaleka není potřeba.

Banky mění zdarma pouze mince roztříděné po padesáti či sto kusech do sáčků či ruliček. Většinou však zdarma vymění i menší počet mincí.

U obchodníků s velkým počtem desetníků a dvacetníků naopak roztřídění vyžadují.

Řetězce berou i neplatné mince
Některé obchodní řetězce chtějí desetníky i dvacetníky brát až do konce roku a na své náklady je vracet bankám.

Jsou mezi nimi například Globus, Interspar nebo Billa. Jiné obchody spotřebitele lákají závazkem, že budou všechny ceny zaokrouhlovat směrem dolů.

Tuto strategii zvolily například Kaufland a Carrefour.

Podle analytiků je jen otázkou času, kdy desetníky a dvacetníky zmizí nejen z peněženek, ale i z cenovek. Po přijetí eura se však drobné k lidem opět vrátí, a to v podobě centů a dvoucentů.

,