Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

S korupcí a podvody se setkala čtvrtina českých firem

  • 8
Krádež, korupce a uplácení. To jsou nejčastější negativní jevy, se kterými se setkala čtvrtina českých firem. Vyplývá to z celosvětového průzkumu společnosti PricewaterhouseCoopers. Hospodářská kriminalita v tuzemsku ale není tak častá jako v celosvětovém měřítku nebo v regionu střední a východní Evropy.

Celosvětově se s hospodářskou kriminalitou v uplynulém roce setkalo 30 procent firem, v regionu to byla více než třetina firem.

"Vzhledem ke skutečnosti, že v České republice je více podvodů odhaleno shodou okolností než pomocí zavedení systémů, lze usuzovat, že mnoho podvodů zůstává nezjištěno," uvedla manažerka oddělení forenzních a vyšetřovacích služeb PwC Kateřina Halásek-Dosedělová.

Průzkum rovněž odhalil, že kvůli vyššímu ekonomickému tlaku se zásadně změnila podstata hospodářské kriminality, a to zejména kvůli potřebě dosáhnout stanovených obchodních cílů a finančních výsledků a vlivem strachu ze ztráty zaměstnání.

Firmy v krizi více zkreslují výsledky

"Celá polovina společností, které se staly obětí podvodu, se setkala se zkreslováním finančních informací, zejména s manipulací v souvislosti se žádostmi o úvěry a další financování," uvádí průzkum.

Z něj také vyplývá, že téměř třetina podvodů byla v Česku odhalena náhodou.

Firmy si vylepšují výsledky

Polovina společností, které se staly obětí podvodu, se setkala se zkreslováním finančních informací.

Celosvětově bylo náhodně odhaleno jen 13 procent podvodů. Další čtvrtina případů byla v Česku odhalena pomocí prostředků mimo kontrolu managementu firem, zejména díky internímu nebo externímu oznámení. "Pro mne je to indikace, že tuzemské firmy nemají dobře nastavené systémy kontrol," řekl partner PwC Jiří Moser.

Nejčastějším typem hospodářské kriminality zůstává v Česku majetková zpronevěra, a to téměř ze dvou třetin. Počet případů korupce a uplácení mírně vzrostl na 30procentní podíl. "Ze zkušenosti je ale zřejmé, že skutečný výskyt korupce a uplácení je vyšší, protože v praxi je velmi těžké tyto aktivity odhalit," uvádí studie.

Čtvrtina tuzemských společností rovněž zaznamenala nárůst nákladů spojených s podvody. Desetina českých společností vykázala kvůli podvodům ztrátu převyšující jeden milion dolarů (zhruba 17 milionů korun).

Nejvíce podvodů je v Rusku

Nejčastěji byli pachateli samotní zaměstnanci a manažeři firem, a to v polovině všech případů. V 80 procentech případů přitom pachatelé odůvodňovali své jednání snahou o udržení životní úrovně. V 58 procentech případů je k podvodnému jednání vedl strach ze ztráty zaměstnání.

V celosvětovém srovnání patří mezi nejvíce zasažené země Rusko se 71 procenty postižených firem, Jihoafrická republika (62 procent), Keňa (57 procent), Kanada (56 procent) a Mexiko (51 procent). Naopak nízká míra hospodářské kriminality byla v Japonsku (deset procent), Nizozemsku (15 procent) a Turecku (15 procent).

Průzkum zahrnoval tři tisíce společností z 54 zemí světa, včetně 83 předních firem z ČR.

,