Pokud cena ropy opět stoupne, předpokládá se, že se znovu zvýší také počet přepadení.

Pokud cena ropy opět stoupne, předpokládá se, že se znovu zvýší také počet přepadení. | foto: AP

O lacinou ropu nestojí už ani piráti. Přestávají unášet tankery

  • 22
Pirátství na moři přestává vynášet. Může za to rekordně nízká cena ropy. Nejžhavější oblastí pirátských útoků je nyní hlavní trasa ropných tankerů u břehů západní Afriky. Právě v oblasti Guinejského zálivu evidují pozorovatelé úbytek pirátských přepadení až o třetinu.

Aktivita pirátů na moři v Guinejském zálivu v jihozápadní Africe klesla na nejnižší hodnoty od roku 2002, uvedla agentura Bloomberg.

„S cenou ropy pod třiceti dolarů za barel už pirátství není tak výnosný byznys jako dříve, kdy cena za barel atakovala 106 dolarů,“ říká výkonná tajemnice Komise Guinejského zálivu, Florentina Adenike Ukonga. „Nízká cena černého zlata přispěla k úbytku pirátských útoků i dalších mořských zločinů v Guinejském zálivu,“ dodává.

Útoků na lodě převážející ropu v zálivu - tedy u břehů Ghany, Nigérie, Kamerunu a Pobřeží slonoviny - loni klesl meziročně o třicet procent,“ píše se v čerstvé zprávě britské konzultantské společnosti Dryad Maritime. Vyplývá z ní, že by do konce letošního roku mohl být pokles ještě dramatičtější.

Oblast je klíčovou obchodní cestou, přes kterou procházejí dodávky z regionu do Evropy a Severní Ameriky.

Pirátská dráha už tolik netáhne

Americký server Huffington Post informoval, že Mezinárodní námořní úřad eviduje za loňský rok celkem 190 útoků na lodě všeho druhu. Letos zatím došlo jen k deseti vniknutím na palubu a dvěma pokusům o napadení ropných tankerů.

ANALÝZA: Kdo jsou vítězové a poražení v ropné cenové válce

„Největším producentem ropy v Africe je Nigérie, která leží právě u Guinejského zálivu. Až cena ropy opět povyskočí, předpokládá se, že znovu stoupne také počet přepadení,“ uvedla Ukonga.

Pro námořníky se Guinejský záliv stal nejnebezpečnějšími vodami světa teprve nedávno. Prvenství ve smrtících útocích převzal od Somálska. Oblasti se dokonce kvůli útokům říká „pirátská dráha“.

Západoafrický stát exportuje ropu za skoro 79 miliard dolarů ročně. I přesto žije téměř polovina tamní populace v chudobě.