S oživením ekonomiky má pomoci EU

P r a h a - Ministerstvo průmyslu a obchodu chce zahájit jednání s Evropskou unií o podpoře některých projektů ze "Strategie posílení národohospodářského růstu země". "Půjde například o podporu programů na stabilizaci a oživení průmyslových podniků," uvedl včera náměstek ministra průmyslu Václav Petříček. Návrh strategie připravil na základě pověření premiéra ministr průmyslu Miroslav Grégr s tím, že chce soustředit letos a příští rok celkem 265 miliard korun a formou "velkých třesků" povzbudit růst hrubého domácího produktu, zaměstnanosti, výkonnosti podniků a koupěschopnosti obyvatelstva.

"Já nechci do Evropské unie vstupovat v devadesátistupňovém předklonu. Neměli bychom do jejích struktur, kam historicky patříme, vstupovat jako chudí příbuzní," vysvětlil ideu svého projektu ministr průmyslu Miroslav Grégr.

Premiér Miloš Zeman považuje Grégrův plán velkých třesků za reálný. Na adresu některých ekonomů, kteří si myslí pravý opak, pak pro ČTK řekl, že radili i minulým vládám.

"Radili jim s takovým úspěchem, že naše ekonomika skončila propadem hrubého domácího produktu, propadem reálných mezd, desetiprocentní inflací, růstem nezaměstnanosti a podobně," zdůraznil.

Návrh strategie také již koncem ledna schválilo předsednictvo vlády a v pátek se jím bude zabývat tripartita.

Ekonomové však soudí, že není jasné, kde by vláda na plánované projekty získala peníze.

"Nastíněné parametry projektu lze bez nadsázky označit megalomanstvím," řekl Pavel Sobíšek z Bank Austria Creditanstalt.

Podle Davida Marka z Patria Finance se program také jistě setká s ostrou kritikou Evropské komise.

Petříček však tvrdí, že všechny projekty jsou v souladu s pravidly zemí EU.

Jde například o investiční pobídky, podporu výstavby bytů a oprav panelových domů, soustřeďováná veřejných zakázek či výstavbu silnic a dálnic.

Programy se mají soustředit do 13 vybraných regionů kolem Klášterce nad Ohří, Mostu, Žatce, Plzně, Písku, Jihlavy, Pardubic, Brna, Bruntálu, Hranic na Moravě, Ostravy, Frýdku-Místku, České Lípy-Ralska.

"Zvolili jsme vždy město a kolem něho okruh 50 kilometrů," sdělil Petříček.

Nové programy na oživení firem, které mají názvy Exit a Rozvaha, chce podle náměstka řídit ministerstvo spolu s Českou konsolidační agenturou a letos a příští rok na ně chce sehnat po 20 miliardách korun.

"Polovinu této částky bychom chtěli získat z Evropské unie, druhou polovinu musíme dát sami," uvedl.

Petříček upozornil, že návrh strategie posílení růstu hospodářství je dán do diskuze.

"Pokud se nedá dohromady dostatek peněz, může se na rozvojové programy nastavit určité síto," připustil.

Do financování oživení ekonomiky se mají kromě peněz státu a příjmů z privatizace zapojit i soukromé zdroje, například vyšší úvěrování podniků bankami.

Největší bankovní domy také potvrdily, že letos chtějí zvýšit úvěry podnikům, především pak malým a středním.

"Jsme přesvědčeni o tom, že právě tyto firmy jsou hybnou silou pro růst české ekonomiky," sdělila mluvčí Bank Austria Creditanstalt Olga Přibylová.