S původem jahod prodávaných v Česku se často podvádí. Na ilustračním snímku je sběr jahod v Mexiku.

S původem jahod prodávaných v Česku se často podvádí. Na ilustračním snímku je sběr jahod v Mexiku. | foto: Edgard Garrido, Reuters

České jahody? Často podvod, říká šéf ovocnářů. Mizí i angrešt či broskve

  • 61
Více než polovina jablek prodávaných v Česku pochází z dovozu. U ovoce se navíc stále častěji podvádí se zeměmi původu. Jako příklad uvádí šéf Ovocnářské unie jahody prodávané u silnic. Některé ovoce už z Česka prakticky zmizelo.

V Česku se 80 procent jablek prodá přes obchodní řetězce a více než polovina jablek pochází z dovozu. Podle šéfa Ovocnářské unie Martina Ludvíka se u ovoce stále podvádí se zeměmi původu. Jako příklad uvádí jahody prodávané u silnic. „Někteří obchodníci zašli už tak daleko, že si pořídili hektar jahodiště, jahody dovážejí a pro inspekci uvádějí, že je to z českého pole. Spotřebitelé jsou masivně klamáni,“ říká Ludvík.

Některé ovoce už z Česka prakticky zmizelo. Téměř se přestaly pěstovat angrešty, před vymizením stojí rybízy a broskve. „Češi se bohužel naučili jíst tvrdé broskve z dovozu a pak se diví zralým měkkým broskvím z Česka,“ vysvětluje Ludvík. Přibývá naopak hrušní, které jsou dražší a náročnější na pěstování než jablka.

Celková plocha ovocných sadů klesla k 15 500 hektarů, končí hlavně přestárlé sady, které nikdo nenahrazuje. „Místo nich se objeví pole se pšenicí nebo řepkou. Pro zemědělce je to výhodnější,“ vysvětluje Ludvík.

Výsadba sadů může být kvůli letošnímu suchu aktuálním tématem – většina sadů zadržuje vodu v krajině mnohem lépe než například pole s kukuřicí. Vznik nových sadů podporuje stát dotacemi už nyní a s novou politikou boje proti suchu by mohli sadaři dostat další vzpruhu.

Podle dat unie vznikly nové sady jen na třetině vykácených sadařských ploch. Další varovná čísla dodává ministerstvo zemědělství – podle jeho dat spadá 47 procent výměry všech českých sadů do kategorie přestárlých, u jablek to dokonce platí o 57 procentech.