SAB povýší Pilsner Urquell na svou hlavní světovou značku

- Hlavní české pivovary Pilsner Urquell a Radegast, které kontrolují asi 44 procent českého trhu a byly dosud v japonských rukách bankovního domu Nomura, budou mít nového majitele z Jihoafrické republiky. Do roku 2001 je převezme pivovarnická společnost South African Breweries Plc, která je čtvrtou největší na světě a vlastní například i slovenský pivovar Šariš. Jihoafrická společnost přijme značku Pilsner Urquell za svou hlavní světovou značku.
Pilsner Urquell se stane naší hlavní značkou, říká výkonný ředitel skupiny SAB
Hlavní výhody, které SAB Plzeňskému Prazdroji a Radegastu slibuje, je zvýšení ziskovosti výroby a expanze na zahraniční trhy. "Na zlepšení hospodaření chceme spolupracovat se stávajícím managementem i akcionáři. Jsme přítomni v ostatních středoevropských zemích a určitě se od nás čeká, že budeme české značky, především Urquell, ale i další, využívat jako naší vlajkové lodi i na těchto trzích," říká výkonný ředitel skupiny SAB Graham Mackay.
SAB prý dosud takto silné značky neměla. Takže je bude podporovat?
Ano, to je pravda. Ve východní a střední Evropě je Pilsner Urquell dobře znám a bylo by logické vyvíjet zde iniciativu při rozvoji značky. Je ovšem nutno uvést, že jsme velmi aktivní i v jiných částech světa, kde značka Urquell známa není. Jde hlavně o Afriku a výhledově třeba i o Čínu. Zde budeme muset české pivo na trh teprve zavádět, takže budeme začínat více méně od začátku.
V ostatních středoevropských zemích se bude české pivo vyrábět licenčně?
Zatím jsme se ještě definitivně nerozhodli, jestli to bude lokální výroba, nebo import, takže to nemohu moc komentovat. Záleží to na situaci na příslušném trhu, ale myslím, že rozhodnutí, která učiníme, budou určitě jak v zájmu Plzeňského Prazdroje, tak celé skupiny SAB.
Plzeňský Prazdroj se však bude vyrábět jen v Plzni...
I když jsme se ještě definitivně nerozhodli, jak svou pozici na trzích posilovat, určitě neplánujeme vyrábět Urquell někde jinde. Toto se v našich úvahách vůbec nevyskytuje.
Ale chcete být všude jedničkou?
To rozhodně.
Chystáte se vyvážet české pivo do Afriky, a naopak zavést některou z afrických značek v Čechách?
V tomhle směru nemáme žádné plány. České pivo v Africe není nijak známé. A vozit africké pivo do Čech může být sice zajímavé jako kuriozita, ale o nějakých významných obchodech neuvažujeme.
Budete měnit technologii výroby?
Bylo by od nás velké bláznovství koupit pivovary s takto vysoce uznávanými značkami, a pak měnit a zničit něco, co jsme koupili. To určitě neuděláme.

Kde všude mají
South African Breweries Plc
své pivovary

AFRIKA
Angola
Botswana
Ghana
Keňa
Lesotho
Mosambik
Jihoafrická republika
Svazijsko
Tanzánie
Uganda
Zambie
Zimbabwe
EVROPA
Maďarsko
Polsko
Rumunsko
Rusko
Slovensko
Španělsko -  Kanárské ostrovy
ASIE

Čína

Indie

"Přivedeme svůj management, nabídneme svou kvalifikaci a schopnost prosazovat dvě špičková česká piva v zemi i v zahraničí, aby tyto značky byly exportovány do celého světa. Chceme zajistit, aby tyto dva pivovary byly úspěšné a aby dosahovaly zisku," řekl výkonný ředitel skupiny South African Breweries Graham MackayWyman.

Podle jeho slov se výroba zaměří nejenom na export, ale i na domácí trh, z čehož by měli mít prospěch nejenom zaměstnanci firmy, ale i celá země. Pokud jde o budoucí cenu piva, Wyman uvedl, že ta bude projednána, jakmile bude SAB zastoupena ve vedení firmy.

Vrchní sládek z Prazdroje se o své pivo nebojí
Člověk, jehož podpis stojí na více než pěti milionech hektolitrů plzeňského piva, se o jeho osud kvůli příchodu nového vlastníka nebojí. "Do vaření piva nám zatím žádný majitel nemluvil," říká vrchní sládek Plzeňského Prazdroje a dnes i Radegastu Václav Berka.
Co mohou Jihoafrické pivovary přinést Prazdroji?
Především větší podporu. Do technologie se investovalo už dříve a teď je potřeba věnovat plzeňským značkám dostatečnou marketingovou podporu, na niž jsme možná malinko zapomněli.
Hodně se mluví o licenční výrobě piva Gambrinus a Radegast v okolních zemích. Máte pro takovou výrobu své sládky?
Protože už nějakou zkušenost s licenční výrobou máme, mohu říct, že jsme na ni připraveni. Takovému způsobu výroby ovšem předchází důkladné prověření určeného pivovaru, jeho technických podmínek a technologií, které musí být přibližně shodné. Pokud odpovídají, chceme, aby se v první fázi naši sládci na vaření piva podíleli. V budoucnosti to ovšem bude možné řídit i na dálku, například kontrolou zasílaných vzorků.
Lze vyrobit stěžejní značku Pilsner Urquell jinde než v Plzni?
Možné je samozřejmě všechno. Ale pokud vím, tak se Japonci pokoušeli uvařit Plzeňský Prazdroj, a dodnes se jim to nepodařilo. Na pivo mají totiž vliv specifické podmínky Plzně, surovin, tedy i vody nebo sladu, ale například i měděné varny. Pokud bychom se chtěli zabývat myšlenkou vařit Plzeňský Prazdroj jinde, a neříkám, že se touto myšlenkou nikdo nezabývá, čeká nás ještě spousta práce.

"Máme v úmyslu zajistit, aby cena piva byla pro české spotřebitele nadále přijatelná," řekl Wyman. Upozornil nicméně, že cena piva se každoročně zvyšuje a že v České republice patří k nejnižším ve střední Evropě.

"Prazdroj změnu vlastníků uvítal, protože získal silného majitele z oboru, který bude posilovat pozice plzeňského piva na světových trzích," prohlásil mluvčí Plzeňského prazdroje Jaroslav Pomp v reakci na uzavření kontraktu.

"Nyní budeme napjatě čekat, co SAB provede s cenami piva zmíněných značek. Přestože Prazdroj má v současné době oficiálně na českém trhu s pivem 44procentní podíl, obchodně ovládá až 50 procent trhu, což mu zaručuje při dominantním postavení možnost výrazně ovlivňovat ceny piva dalších českých pivovarů", sdělil mluvčí malých pivovarů Stanislav Bernard.

Jihoafričané chtějí Pilsner Urquell a Radegast převzít do roku 2001 za 629 milionů dolarů. South African Breweries nejdříve získají 51 procent ve společném podniku s Nomurou za 321 milionů dolarů. Prodejní a nákupní opce umožní South African Breweries do června 2001 dosáhnout 100procentního vlastnictví.

Při dokončení akvizice South African Breweries zaplatí 100 milionů dolarů v hotovosti a zbývajících 221 milionů USD bude vypořádáno v hotovosti kdykoliv před 30. červnem 2000. Transakce je podmíněná schválením českého Úřadu pro hospodářskou soutěž.

"Tímto obchodem se South African Breweries stanou největším pivovarem ve střední Evropě a zvýší prestiž zboží pod značkou Pilsner Urquell," uvedl dále Graham Mackay ve svém prohlášení.

Pokud transakci mezi Nomurou a South African Breweries schválí Úřad pro hospodářskou soutěž, posílí jeden z předních světových pivovarnických a nápojových koncernů výrazně své zájmy v Evropě. Spojením Prazdroje a Radegastu vznikl jedenáctý největší pivovar v Evropě s celosvětovým portfoliem značek a s objemem prodejů kolem osmi miliónů hektolitrů piva.

South African Breweries je v současné době čtvrtým největším pivovarem na světě s výrobou ve 20 zemích a celkovou produkcí okolo 48 miliónů hektolitrů. Mezi zájemci o Prazdroj a Radegast figurovaly kromě South African Breweries také např. Heineken, Anheuser Busch a rakouská skupina BBAG.

South African Breweries zaměstnává celosvětově zhruba 49.000 pracovníků ve 20 zemích světa, přičemž velmi výrazné jsou jeho aktivity ve střední a východní Evropě. Zvýšením své kapacity o osm miliónů hektolitrů piva obou českých pivovarů předstihl South African Breweries ve světovém žebříčku pivních gigantů brazilskou Brahmu.

V objemu vystaveného piva vede světový pivní trh americký Anheuser Bush s výstavem přes 100 miliónů hektolitrů, dvojkou je holandský Heineken se 75 milióny hektolitrů a trojkou další americký pivovarnický gigant Miller s výstavem přes 50 miliónů hektolitrů.
V Jihoafrické republice ovládá South African Breweries 98 procent pivního trhu

Již v roce 1993 získala společnost 80 procent v největším maďarském pivovaru Kobanyai Sorgyar a má zde tržní podíl přes 36 procent. Kromě rozhodujícího podílu v polských pivovarech Lech a Tychy (tržní podíl 19 procent) společnost v roce 1996 nakoupila 70 procent akcií pivovaru Vulturul v Rumunsku a následující rok ovládla slovenský Pivovar Šariš. Provozy má tato skupina též v Rusku (pivovar Kaluga), investice přesahují 35 miliónů dolarů.

V pivovarech v regionu střední  a východní evropy hodlá také v budoucnu licenčně vyrábět značky Gambrinus a Radegast.

South African Breweries se současně zavázal, že využije svoje distribuční kanály v těchto zemích ke zvýšení prodeje piva značky Pilsner Urquel, které by se mělo stát nejprodávanějším premiovým pivem v tomto teritoriu. Expanzi Prazdroje lze očekávat také v Německu, ve Velké Británii nebo v USA.

South African Breweries hodlá mít v Česku hlavní centrálu pro aktivity ve střední a východní Evropě. Po spojení s Plzeňským Prazdrojem a Radegastem se SAB stane sedmou nejsilnější pivovarskou skupinou v Evropě s roční produkcí kolem 17,3 miliónu hektolitrů piva.

Holding South African Breweries se sídlem v Johannesburgu se kromě pivovarnictví zabývá také produkcí nealkoholických nápojů, hoteliérstvím a provozováním heren.

Expanze na zahraničních trzích je hlavním cílem investiční společnosti SAB International, která se v posledních letech zaměřuje hlavně na střední a východní Evropu a Čínu.

Na informace o koupi českých pivovarů společností South African Breweries reagovali odpoledne její akcie na londýnské burze růstem o 3,3 procenta, v Johanesburgu to bylo dokonce o 4,9 procenta. Podle dalších analytiků nejde v transakci ani tak o posílení ziskovosti, jako spíše o dlouhodobou strategii.

Finanční ředitel Malcolm Wyman potvrdil že firma má nadále dost peněz na další nákupy. "Je to první významný krok od té doby, co jsme přišli do Londýna (vstup na londýnskou burzu letos v březnu) a není to konec toho, co zamýšlíme udělat," řekl Wyman s tím, že další akvizice budou znatelně větší než nákup českých pivovarů.

DOSAVADNÍ VÝVOJ
Financial Times o prodeji psal už 22. září

Japonská investiční banka Nomura je po koupi třetinového podílu pivovaru Radegast od britské společnosti Bass připravena své pivovarské impérium České pivo prodat zahraničnímu zájemci. Pivovar Bass ovšem tento prodej nejdříéve ústy své mluvčí popírá, aby ho následně potvrdil.

Nomura hodlá jednat s každým zájemcem, kontrakt o prodeji však chce uzavřít co nejrychleji, nejlépe ještě letos, řekl pro britský list Financial Times šéf Nomura Europe Randal Dillard. Dillard rovněž uvedl, že Nomura jedná s potenciálními zájemci o banku IPB, kde má 43 procent akcií. Tyto prodeje Nomuře umožní realizovat zisky ze svých velkých českých akvizicí.

Společnost České pivo, která patří Nomuře, tak vlastní 94,1 procenta akcií Radegastu a 87,8 procenta základního jmění Plzeňského Prazdroje. Nový český pivovarnický gigant vzniklý fúzí Prazdroje a Radegastu je 11. největším producentem piva v Evropě s podílem na českém trhu 44 procent a ročním výstavem kolem osmi miliónů hektolitrů piva. 

Podle listu, který zprávu umístil na titulní stránku, je nejnižší odhad hodnoty českých pivovarů v držení Nomury 650 miliónů dolarů, tedy 95 USD na hektolitr piva.

To by bylo méně než v případě nedávné akvizice největšího evropského pivovaru Heineken v Polsku. Heineken již dal podle listu najevo, že bude mezi zájemci o České pivo zřejmě figurovat a podle Finantial Times  by měl být mezi uchazeči i Bass, který s Nomurou dva roky o nadvládu nad českým pivovarnictvím bojoval.

"Jsme připraveni postoupit k širší transakci," řekl Dillard, podle něhož již vyjádřilo zájem o pivovary deset zahraničních pivovarských skupin. Vítěze by chtěla Nomura oznámit v polovině listopadu.

Podle listu využije Nomura sloučení obou největších českých pivovarů ke zvýšení jejich podílu na domácím trhu, který je stále silně roztříštěn. Toho pak bude moci skupina využít ke zvýšení cen a ziskovosti.

Prodej akcií IPB držených Nomurou by se podle tiskového mluvčího banky Jana Rezka "neměl v žádném případě klientů jakkoli dotknout." Případný kupec musí navíc požádat o povolení ke koupi akcií Českou národní banku.