Saddám asi zmizí z bankovek

  • 4
Až padne diktátorský režim Saddáma Husajna, bude třeba vyřešit otázku, jak budou vypadat zdejší dináry. Od roku 1991 totiž všechny bankovky měly na jedné straně diktátorův portrét. Až jeho režim padne, bude třeba tento symbol odstranit.

Podle amerického deníku Wall Street Jornal Europe již odborníci z ministerstva financí USA začali s iráckým exilem o nové podobě peněz diskutovat. Debat se zatím neúčastní Mezinárodní měnový fond, který dohlížel na zavádění nové měny v Afghánistánu. Obává se totiž, že by plánování nové měny bez souhlasu Bagdádu mohlo vypadat jako podpora snah o svržení Saddámova režimu.

Jednou z možností je, že by platily dináry, jež se tiskly dříve, než Husajn převzal moc. Tyto staré podle své kvality nazývané "švýcarské" - dináry jsou stále v oběhu, zvláště na severu země mezi Kurdy. Právě fakt, že je používají hlavně Kurdové, by mohl způsobit politické problémy.

"Švýcarský" dinár má dnes kurz zhruba 15 centů. Od začátku války posílil asi o 50 procent. Nový dinár s Husajnem, kterých se vytisklo příliš mnoho, naopak devalvoval na jednu třicetinu centu.

Další možnost - zavedení zcela nové měny - je politicky rovněž problematická. "Irák je tak rozdělen! Jaké symboly by tam měly být, aby byli spokojeni Kurdové, šíité i sunnité?" řekl směnárník z města Suleymania Worria Hamali.

V Iráku by také mohly začít po válce platit americké dolary, kterých bude v zemi - až se začne vyvážet ropa - dost. Podobně jako v Afghánistánu se však může ozvat kritika, že je tak potlačeno národní cítění Iráčanů.

Nakonec se tedy může stát, že nová irácká vláda nechá bankovky s Husajnovým portrétem v oběhu. Pouze ho - podobně jako bankovky se šáhem po íránské revoluci v roce 1979 - přerazítkuje nebo přeškrtne.

Tím se však jen odloží složité rozhodování, zda na nové bankovky dát bývalého vládce babylonské říše Chamurappiho, kterého tolik propagoval právě Husajn, či symboly sumerské říše, jež Babylonii předcházela. Anebo zda na nové bankovky umístit portréty iráckých básníků a umělců.