Slovenská výrobna čpavku Duslo Šaľa.

Slovenská výrobna čpavku Duslo Šaľa. | foto: Duslo

Agrofert staví na Slovensku výrobnu čpavku za osm miliard

  • 59
Na Slovensku se rozbíhá největší investiční projekt skupiny Agrofert. V Šale začal stavět novou výrobnu čpavku za více než osm miliard korun. Stát projekt podpoří daňovými úlevami, což kritizuje slovenská opozice.

„Jedná se o výstavbu zcela nové výrobní jednotky čpavku, na kterou Duslo Šaľa získalo v prosinci 2015 integrované stavební povolení,“ řekl iDNES.cz mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka. V chemičce aktuálně začaly pozemní práce jako skrývky zeminy, ražení betonových pilotů a další přípravné práce.

„Stavbu pro nás na klíč realizuje italská společnost Technip. V současné době je na místě několik desítek pracovníků. V hlavní fázi výstavby očekáváme, že na stavbě bude pracovat více než tisíc lidí,“ dodává Hanzelka.

Nové technologie ušetří firmě náklady

Výstavba výrobny čpavku bude stát přes osm miliard korun (310 milionů eur). Dokončena by měla být v příštím roce. Po uvedení do provozu v roce 2018 bude Duslo využívat technologie dánské společnosti Haldor Topsoe. Ta bude na výrobu čpavku dodávat zařízení a poskytovat inženýrské služby. Pro firmu bude nová technologie znamenat hlavně úsporu peněz. Je totiž založena na menší spotřebě zemního plynu. Přínosem bude nižší zátěž životního prostředí.

„Projekt na Slovensku je unikátní, protože představuje první zcela nový závod na výrobu čpavku, který má být postaven v Evropě za poslední desetiletí,“ řekl loni při podpisu smlouvy s Agrofertem Per Bakkerud, viceprezident skupiny Topsoe.

Opozice kritizuje daňovou úlevu

Evropská komise loni souhlasila, aby projekt formou daňové úlevy ve výši 58 milionů eur rozložené po dobu deseti let podpořil stát. Firma ji může začít čerpat, jakmile se potvrdí efektivita výroby.

Úlevu kritizovala slovenská opozice. Vadí jí, že o ní Ficova vláda rozhodla přesto, že je Duslo Šaľa v dobré ekonomické kondici.

Komisi ale přesvědčilo, že projekt umožní zachování 1 800 pracovních míst v Duslu, což pomůže regionu s vysokou nezaměstnaností.

„Po dosažení plánovaných parametrů provozu nové výrobní jednotky čpavku bude stávající jednotka odstavena a pracovníci přejdou na nový provoz,“ říká mluvčí Hanzelka.

Pozn. red.: Do holdingu Agrofert patří i společnost MAFRA, vydavatel portálu iDNES.cz.