Samsung (ilustrační foto).

Samsung (ilustrační foto). | foto: Profimedia.cz

Samsung mění kulturu. Ruší model nadřízených a chce být jako startup

  • 8
Jihokorejská společnost Samsung Electronics hodlá podniknout reformu firemní kultury. Největší světový výrobce chytrých telefonů a paměťových čipů oznámil, že chce odejít od tradičního hierarchického modelu založeného na příkazech sestupujících shora dolů. Jeho snahou bude fungovat podobně jako startup, tedy jako malá a dravá začínající firma.

Společnost uvedla, že její manažeři a běžní zaměstnanci slíbili omezit zkostnatělé hierarchické postupy, zbytečné schůze a přesčasy a zavést pracovní prostředí, které podporuje dialog a inovační aktivitu. Slib stvrdili slavnostním podpisem na čtvrteční akci, kterou vedení zorganizovalo v ústředí společnosti v Suwonu pod heslem „Startup Samsung“, uvedla agentura AP.

Samsung chce změnit firemní prostředí v době, kdy se jeho růst zpomaluje a společnost je pod značným tlakem, aby našla nové oblasti podnikání. Hlavní aktivity firmy stále více ohrožuje levná a efektivní čínská konkurence.

Vlajková firma předního jihokorejského konglomerátu Samsung chce snížit počet úrovní řízení a pořádat více elektronických diskusí mezi šéfy podnikových divizí a zaměstnanci. „Hodláme reformovat naši vnitřní kulturu, převádět záměry v činy stejně rychle jako startup, prosazovat otevřenou komunikaci a nepřetržitě inovovat,“ uvádí se ve sdělení společnosti.

Reforma firemní kultury je nejnovější ze změn, o něž se konglomerát v posledních letech pokoušel. Podle některých zaměstnanců však bude taková transformace pro podnik s více než 300 tisíci pracovníky hodně těžká. Analytici podle agentury Reuters upozorňují na to, že Samsung by touto snahou mohl přijít o výhodu výrobce, který umí rychle vykonávat příkazy vedení.

Celý konglomerát Samsung nyní prochází změnou v nejvyšším vedení. Jeho patriarcha I Kun-hi, který je stále předsedou správní rady, byl předloni hospitalizován a skupina se chystá předat otěže jeho synovi I Če-jongovi.

Samsung se už v minulých letech snažil uvolňovat dříve takřka vojenskou kulturu. Zavedl pružnou pracovní dobu, uvolnil standardy pracovního oblečení o víkendech a nenutí zaměstnance tak důrazně jako dříve, aby se účastnili tradičních společných posezení s alkoholem po práci. Nyní chce firma raději zaměstnance motivovat k tomu, aby trávili více času s rodinou nebo se vzdělávali.