Miroslav Singer

Miroslav Singer | foto: Petr Topič, MAFRA

Pravděpodobnost dalšího oslabení koruny se zvýšila, řekl Singer

  • 470
Oproti poslednímu únorovému zasedání ČNB se pravděpodobnost většího oslabení koruny zvýšila. Řekl to guvernér centrální banky Miroslav Singer. Podobně už v minulých týdnech hovořili i další členové této instituce.

Bankovní rada České národní banky zopakovala, že neukončí režim devizových intervencí dříve než ve druhé polovině roku 2016. Zároveň také potvrdila, že v případě dlouhodobého posílení tlaků směrem k poklesu cen a obnovení rizik deflačního vývoje ekonomiky je připravena posunout kurzový závazek ze současných 27 korun za euro. K této hranici se koruna v posledních týdnech blížila.

Guvernér ČNB Miroslav Singer dodal, že pravděpodobnost možného posunutí kurzového závazku, tedy dalšího oslabení koruny, se proti únorovému zasedání rady zvýšila.

„ČNB je v souladu s tím (pozn. kurzovým závazkem) připravena automaticky, tedy bez nutnosti dalšího rozhodnutí bankovní rady, provádět časově i objemově neomezené intervence,“ uvedl guvernér ČNB Miroslav Singer. Ekonom David Marek ze společnosti Deloitte už dříve řekl, že jde o rétoriku ČNB a slovní intervenci, nepochyboval však, že banka bude skutečně intervenovat, pokud euro zlevní na 27 korun.

O tom, že se šance na další zásah proti české měně zvyšují, nedávno hovořili radní Mojmír Hampl a Vladimír Tomšík (více zde).

Bankovní rada České národní banky opět nechala úrokové sazby na historických minimech. Rozhodnutí o zachování sazeb bylo jednomyslné. Úrokové sazby mají nepřímo vliv na úroky hypoték a dalších půjček u komerčních bank.

Prodloužení režimu intervencí minimálně do druhé poloviny roku 2016 deklarovala bankovní rada poprvé již na počátku února. Devizové intervence ČNB zahájila v listopadu 2013 s cílem zabránit deflaci (více čtěte zde).

Důvodem k intervencím je nízká inflace

Analytička České spořitelny Dana Hájková ve středu uvedla, že ukončení režimu intervencí je pravděpodobné spíše až v roce 2017. „Zároveň se ale domníváme, že se snížila pravděpodobnost posunutí kurzového závazku ČNB na slabší hodnoty ze současných 27 Kč/EUR,“ uvedla.

Rizika pro vývoj odhadovaný centrální bankou jsou podle Singera protiinflační. Mezi rizika, která by mohla tlumit růst cen, patří pomalejší růst mezd a silnější kurz koruny k euru.

Ekonomové nepředpokládají, že by koruna posílila nad hranici 27 korun. Například hlavní ekonom Komerční banky Jan Vejmělek upozornil, že ČNB má při bránění hladiny 27 korun za euro v podstatě neomezené možnosti. Kvůli tomu je také podle hlavního ekonoma České spořitelny Davida Navrátila jakýkoliv pokus testovat kurz koruny ze strany spekulantů od počátku odsouzen k neúspěchu.

,