Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Reuters

Německo zažívá „podzimní rýmu“, rizika návratu recese do Evropy rostou

  • 70
Ekonomika v Evropě sice mírně roste, na čele ekonomů ale občas vyskočí vráska v podobě hrozící recese. Nejnověji i Mezinárodní měnový fond varoval, že rizika recese v eurozóně rostou. Šance, že se vrátí, je 40 procent. Pozornost se upírá na Německo, které nechce utrácet.

„Je zde riziko, že se oživení v eurozóně zastaví, že poptávka opět zeslábne a že nízká inflace se změní v deflaci,“ varoval v úterý hlavní ekonom MMF Olivier Blanchard. Podle fondu je nyní třicetiprocentní pravděpodobnost, že se eurozóna v příštím roce dostane do deflace, a téměř čtyřicetiprocentní šance, že se vrátí do recese.

Podle hlavního ekonoma Ery Jana Bureše kritizují země jako Francie a Itálie přílišnou německou střídmost. „Problém je, že Německo chce jít ostatním příkladem a do zvyšování veřejných výdajů se mu příliš nechce. Tím ale všem okolo jenom přidělává nové vrásky na čele,“ řekl. Obavy potvrzuje i úterní propad německého průmyslu.

Fed se obává

Představitele americké centrální banky (Fed) čím dál více znepokojují možné negativní dopady, které může mít na vyhlídky ekonomiky Spojených států slabý hospodářský růst v Evropě spolu se silnějším dolarem. Fed nebude spěchat se zvyšováním úrokových sazeb, což vedlo k výraznému nárůstu cen amerických akcií. Nízké úrokové sazby jsou příznivé pro akciový trh, protože podporují spotřebitelské výdaje a firemní investice.

Zdroj: ČTK

Problémy však trápí hlavně ostatní tahouny EU. Francii trápí vysoká nezaměstnanost a Itálie už od srpna v recesi je. Společným jmenovatelem je nízká inflace a nepročištěné bilance domácností a bank. „Situaci také nepomáhá nárůst napětí mezi Evropou a Ruskem a slabší růst čínské ekonomiky. Hlavní problémy jsou ale uvnitř euro-klubu,“ míní Bureš. Cena peněz je rekordně levná, přesto Evropská centrální banka podle ekonomů MMF nejedná dost rázně.

Hlavní ekonom UniCredit Research Pavel Sobíšek německé trable přirovnává k podzimní rýmě, ze které se za nepříznivých okolností může vyklubat pořádná chřipka. Návrat recese do Česka ale zatím nehrozí.

Recesi eurozóny by pocítilo i Česko

„Achillovou patou německé ekonomiky je slabá poptávka v eurozóně. Zpomalení eurozóny je predikcemi již nějakou dobu avizované, takže bych v tuto chvíli neřekl, že se děje něco nečekaně dramatického. Určitě ale existuje riziko dalšího zhoršení pro případ, že by zpanikařilo vedení podniků a zastavilo střednědobé investiční projekty. To by se odrazilo v klesající zaměstnanosti a německá ekonomika by měla našlápnuto k další recesi, do níž by zřejmě stáhla i Česko, sdělil Sobíšek.

„Pokud se zadrhne ekonomický růst v eurozóně, nebo se vrátí recese, bude to mít závažné dopady i na českou ekonomiku,“ potvrzuje David Marek z Deloitte. Dodal, že se situace do ekonomiky už začíná promítat - ve 2. čtvrtletí zahraniční obchod nepřispěl k růstu HDP, ale naopak z něj několik desetin procentního bodu ubral. „Naštěstí se zlepšila domácí poptávka,“ řekl.

„Francie a Itálie odmítají podstoupit reformy, které by krátkodobě bolely, ale zrychlily by dlouhodobý růst ekonomiky, a místo toho se raději spoléhají na stimulaci rozpočtovými deficity,“ uvedl Marek. Německo je na tom podle něj sice lépe, ale zami zatěžují vysoké ceny elektřiny kvůli energetické politice tamní vlády.

Hlavní ekonom MMF kromě rizik v eurozóně řekl, že rozšíření eboly do jiných zemích Afriky nebo dlouhodobé trvání epidemie může mít dramatické dopady na ekonomiku Afriky.