Ruský oligarcha Gennadij Timčenko | foto: Alexander Nikolayev, AP

Sankce dopadly na muže s pověstí Putinovy peněženky

  • 195
Nejzajímavějším jménem na prodlouženém seznamu lidí, na něž USA uvalily sankce, je patrně Putinův přítel, 61letý oligarcha Gennadij Timčenko. Rus s ruským a finským občanstvím je Putinův parťák z juda a vlivný obchodník s ropou, který ovládá tři procenta světového obchodu s touto komoditou.

Timčenko spoluzakládal firmu Gunvor, která sídlí ve Švýcarsku, patří mezi čtyři největší soukromé obchodníky s ropou na světě. Americké ministerstvo financí věří, že Timčenkovy aktivity se přímo pojí s ruským prezidentem.

Krize na Ukrajině

"Putin má v Gunvoru investice a možná má přístup k peněžním zdrojům," citovala ze zprávy amerického ministerstva financí agentura Reuters bez dalších podrobností.

Ve středu, den předtím, než se Timčenko objevil na americkém sankčním seznamu, převedl svých 45 procent obchodní skupiny na obchodního partnera Torbjorna Tornqvista, aby firmě neškodil.

Tornqvist prý nyní ovládá 87 procent a o zbytek se dělí nejvyšší manažeři, uvedla firma s tím, že další vnější investory (rozumějme prezidenta) nemá.

Timčenko vícekrát popřel, že by mu Putin pomáhal s vybudováním ropného impéria, i když dlouholeté přátelství nepopírá.

Jestli tah s převodem firmy vyjde, není jisté. Prozatím se s tím spokojila třeba firma Royal Dutch Shell. Její obchodníci mohou nadále s Gunvorem jednat, oznámila v pátek firma zaměstnancům v interním e-mailu, který se dostal do rukou novinářů Reuters. Shell to odmítl komentovat. V mailu však stálo: "Po ověření, že pan Timčenko divestoval akcie Gunvoru, není společnost sankcemi dotčena."

Timčenko je však také podílníkem holdingu Sibur, která vlastní na třicet ruských ropných a chemických podniků. Gunvor přitom stojí před refinancováním půjčky 665 milionů dolarů ve dvou měnách a i Sibur si chce půjčit na světovém trhu miliardu dolarů.

Věřitelé teď budou čekat, až se situace vyjasní. "Za normálních okolností jsme nadále odhodlaní refinancovat. Ale pokud do hry vstoupí sankce, pak se nebudeme moci účastnit," řekl jeden z půjčovatelů, který už dříve ruského obchodníka "založil".

Většina nynějších věřitelů sídlí v Singapuru a Hongkongu. I na ně se sankce vztahují. "Jakmile by se společnost ocitla na sankčním seznamu, nebudeme s ní už moci jednat. Podléháme regulaci Singapurského měnového úřadu (MAS)," uvedl jeden singapurský bankéř, který se podílí na refinancování Gunvoru. MAS už v minulosti zavedla sankce i na Severní Koreu, Libyi, Somálsko nebo Írán.

Podle ruských médií zatím bere Putin sankce s humorem. Když se ukázalo, že se řada osob přítomných na schůzi bezpečnostní rady ocitla na americkém sankčním seznamu, Putin s úsměvem varoval, že "takoví lidé nás kompromitují, musíme se od nich držet dál".

Sankce na další ruské občany oznámil prezident Obama 20. března:

,