Ilustrační snímek.

Ilustrační snímek. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Hamé bude žádat kompenzaci za ztráty v Rusku. Čeká škodu až sto milionů

  • 597
Potravinářská firma Hamé bude požadovat po vládě, potažmo po EU, kompenzaci případných škod, které jí vzniknou omezením dodávek na ruský trh. Řekl to šéf firmy Martin Štrupl. Hamé, pro kterou je ruský trh důležitý, očekává až stomilionové ztráty.

"Současná situace nás velmi znepokojuje. Na ruském trhu letos plánujeme utržit za naše výrobky zhruba 900 milionů korun, což je skoro dvacet procent celkových konsolidovaných tržeb společnosti," uvedl Štrupl.

Dodal, že z tohoto objemu přibližně 15 procent výrobků Hamé dováží z českých výrobních závodů, zbylou část vyrábí ve svém závodě v Rusku, kde produkuje paštiky, kečupy a kojenecké výživy. "Již nyní jsme vzhledem k rizikům museli omezit plánované investice do ruského výrobního závodu a do rozvoje ruského trhu, což negativně ovlivní naše budoucí výnosy," upozornil Štrupl.

Hamé má výrobní závod v Ruské federaci již deset let. Jeho výrobky se distribuují nejen v Rusku, ale i do dalších rusky mluvících zemí. Nejúspěšnějším produktem Hamé na ruském trhu jsou paštiky, velmi dobře se prodávají i masové konzervy a kojenecké výživy.

Hamé

Je přední českou potravinářskou firmou vyrábějící trvanlivé i chlazené potraviny. Skupina loni zaznamenala celkové tržby 5,7 miliardy korun. Mírný pokles na domácím trhu si Hamé vynahrazuje právě v zahraničí.

Firma si na ruském trhu vybudovala dobré postavení. Loni vyhrála spor s ruskou firmou Ruzkom kvůli padělkům svých výrobků. Místní firma dostala zákaz je vyrábět a navíc musela české firmě zaplatit škody. Dobré jméno získala společnost také díky anonymnímu testu paštik, kde ji za vítěze označil kosmonaut Alexandr Pavlovič Alexandrov (více čtěte zde).

Vláda hledá cestu k náhradě škod pro zemědělce

Česká vláda uznává, že firmy poškozené ruskými sankcemi potřebují pomoc. Ohledně kompenzací vůči zemědělcům se vyjádřil premiér Bohuslav Sobotka na čtvrteční tiskové konferenci po setkání s ministrem financí Andrejem Babišem. Případné kompenzace zemědělcům by se podle něj měly řešit hlavně na úrovni EU v rámci zemědělské politiky. Babiš k tomu poznamenal, že dopady nelze nyní přesně odhadnout, ale "přebytky potravin z EU mohou mít devastační účinky na náš průmysl."

Zemědělce podpořil také ministr zemědělství Marian Jurečka. „Pokud ruské sankce zasáhnou české zemědělce a potravináře, budeme usilovat o to, abychom jim účinně pomohli. Konkrétní formu pomoci můžeme zpřesnit, až budeme znát podrobnosti sankcí a reakci Evropské unie,“ řekl ministr.
Dopady sankcí mohou být podle něj přímé i nepřímé.

Škody v řádech stamilionů korun očekávají také mlékaři. O tom, kdo je bude hradit, bude Potravinářská komora teprve jednat (více čtěte zde).

Firmy zastřešené Hospodářskou komorou (HK) zatím o kompenzacích nepřemýšlí. „Na základě bleskového průzkumu, který si HK ČR uskutečnila mezi svými členy, nemáme momentálně žádnou povědomost, že by některé firmy chtěly žádat českou vládu a EU o náhrady vzniklých škod,“ řekl viceprezident HK ČR Bořivoj Minář.

Rusko zakázalo veškerý dovoz masa, ryb, mléka, mléčných výrobků a ovoce a zeleniny z Evropské unie i Spojených států. Oznámil to ve čtvrtek ruský premiér Dmitrij Medveděv (více čtěte zde). Roční zákaz dovozu potravinářských a zemědělských produktů se vztahuje také na dovoz z Austrálie, Kanady a Norska. Zákaz dovozu z EU a USA se nevztahuje na alkohol.

Ruský prezident Vladimir Putin už ve středu podepsal dekret zakazující či omezující dovoz zemědělské produkce ze zemí, které přijaly proti Rusku sankce kvůli ukrajinské krizi. Dnes byl zveřejněn seznam konkrétních výrobků, kterých se to týká.

,