SARS komplikuje vývoz českých hraček

  • 3
Jeden z desítky největších českých vývozců má problémy se SARS. Epidemie smrtícího plicního viru v Číně a dalších asijských zemích totiž albrechtické firmě Detoa zkomplikovala tamní obchodní kontakty. Výrobce dřevěných hraček a klavírové mechaniky z Jizerských hor se bojí o své trhy.

Detoa vyváží do Číny a na Dálný východ třetinu své produkce.

"Kvůli epidemii jsme také museli zrušit schůzky s odběrateli, na kterých závisí další kontrakty," přiznal ředitel Jaroslav Zeman.

Dodal, že firma vyváží už několik let do Číny klavírovou mechaniku v hodnotě až 900 tisíc dolarů ročně (přes 24 milionů korun).

"Továrna, která od nás mechaniku nakupuje, je největším výrobcem pianin a klavírů, ročně jich vyrábí kolem sedmdesáti tisíc. Teď se dodávky kvůli nemoci zpožďují," upřesnil Zeman.

Továrna je ve městě Kanton v provincii Kuang-tung, které leží v ohnisku epidemie. Podle Zemana jsou obchody na Dálném východě závislé na osobních kontaktech a nechce přijít o dobrou pozici v Číně, Jižní Koreji a Japonsku.

"Proto čekáme jen na to, kdy epidemie poleví, abychom do oblasti mohli vyjet na jednání," dodal ředitel. 

Detoa vyrábí dřevěné hračky a bižuterii, které tvoří zhruba 60 procent objemu výroby. Asi 40 procent připadá na pianinové a klavírové mechaniky, jejichž výroba vyžaduje vysoký podíl ruční práce.

Drtivá většina produkce se vyváží do EU, Kanady a USA a na Dálný východ.

Detoa vznikla v roce 1993 při privatizaci státního podniku TOFA. Továrnu na výrobu dřevěných hraček ale založil v Albrechticích v Jizerských horách Johann Schowanek už v roce 1908.

,