(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Saúdové se vrhají na solár. Sníží energetickou závislost na levné ropě

  • 23
Saúdská Arábie se připravuje na zásadní změnu. Největší světový exportér ropy se v nadcházejících letech zaměří na solární energii. Jednak kvůli nízkým cenám černé suroviny, ale i napjatě očekávanému klimatickému summitu v Paříži.

Solární energie je pro blízkovýchodní království klíčová, řekl nedávno pro saúdskoarabský deník Arab News generální ředitel státní energetické společnosti Taqnia Energy Abdularahman Almuhanna.

„Energetická budoucnost Saúdské Arábie je velice slibná. Království je obdařeno jednak zdroji fosilních paliv, jednak může těžit také z obnovitelných zdrojů, zejména pak ze sluneční energie,“ uvedl.

Saúdská Arábie bojuje s levnou ropou. Dodavatelům platí se zpožděním

Prudký pokles cen ropy dostal Saúdy do pasti. Surovina se prodává nejlevněji za poslední roky a vahábistické království tlačí do rozpočtového deficitu. „Je tak vysoký, že jej není možné ignorovat,“ potvrdil před časem Simon Williams, hlavní ekonom HSBC Holding Plc pro střední a východní Evropu, severní Afriku a Blízký východ.

Krátce před klimatickým summitem, který začne 30. listopadu, plánuje saúdskoarabská vláda snižovat emise ambiciózním programem na vybudování většího množství solárních elektráren a také největšího světového závodu na zachycování a skladování oxidu uhličitého, napsal britský list The Independent.

V centrální části země vznikne solární elektrárna

Jedna solární elektrárna má například vyrůst v al-Aflay, v centrální části pouštní země. Závod bude mít podle deníku Arab News nejprve výkon 50 megawattů. Postupně bude naplňovat stále větší energetickou poptávku království, která ročně stoupá o 8 procent. Do roku 2020 se počítá s produkcí 120 tisíc megawattů elektřiny.

Království také chce energeticky udržitelnější budovy i auta s nižší závislostí na fosilních palivech. Země se ale obává, aby dohodnutá ekologická opatření neměla příliš vliv na jeho ekonomiku, zejména příjmy, které inkasuje z prodeje ropy.

Ze summitu, který v Paříži potrvá do 11. prosince, má vzejít nová dohoda o snižování emisí skleníkových plynů. Mnohé rozvojové země slibují, že na jejich poklesu zapracují, požadují ale pomoc bohatých států.