Dokonalejší zpracovatelské technologie mají zmírnit dopad těžby ropy na životní prostředí.

Dokonalejší zpracovatelské technologie mají zmírnit dopad těžby ropy na životní prostředí. | foto: AP

Saúdové obrací: těžbu ropy nezmrazí, cenu má vytáhnout nahoru trh

  • 47
Saúdská Arábie těžbu ropy neomezí. Zmrazení, které před pár dny oznámili největší producenti černého zlata, tak de facto padá. Prohlásil to saúdskoarabský ministr ropného průmyslu Alí al-Naímí. Podle něj je nízká cena suroviny jen součástí hospodářského cyklu a brzy ji vystřídá opačný trend.

Ještě minulý týden se zdálo, že avizované zmrazení těžby, na kterém se ropné velmoci jako Rusko, Venezuela, Katar a právě Saúdská Arábie, způsobí obrat v dosud klesajících cenách ropy. Oznámení totiž na několik dní cenu ropy zpevnilo.

ANALÝZA: Kdo jsou vítězové a poražení v ropné cenové válce

Jednání největších producentů mělo být prvním krokem ke zvrácení dlouhodobého trendu zlevňování ropy, který už výrazně poškozuje ekonomiky závislé na těžbě. Saúdskoarabský ropný ministr Alí al-Naímí teď tuto možnost smetl ze stolu.

„Nemá pro nás smysl ztrácet čas omezováním těžby, a taky s ním tímto způsobem plýtvat nebudeme,“ uvedl al-Naímí v úterý na každoroční energetické konferenci v americkém Houstonu. „Trh je nejúčinnější způsob, jak zvládnout rozdíly mezi nabídkou a poptávkou,“ konstatoval před stovkami energetických šéfů a odborníků.

Když koncem roku 2014 Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) odmítla snížit produkci, Saúdové, Rusové, Katařani spolu s Iráčany začali bojovat o asijský trh a těžbu navyšovali. Vznikla tak přebytečná produkce. Ropy bylo najednou o jeden až dva miliony barelů více než celosvětová denní poptávka, což vedlo po celé planetě ke vzniku rekordních zásob.

„Pokud se nám podaří se se všemi producenty dohodnout netěžit nadbytečně, pak zásoby, které máme nyní, budou pravděpodobně klesat v pravý čas,“ uvedl ministr.

Ropa má alternativy

Ropa z břidlic a alternativní zdroje energie, především sluneční a větrná, budou do budoucna bez pochyby důležitými elementy světových dodávek, připustil ministr. I přesto si však al-Naímí myslí, že i když fosilní paliva přispívají ke globálnímu oteplování, omezení jejich těžby není řešením. Jsou jimi podle jeho slov dokonalejší technologie, které produkci emisí sníží.

Podle Alího al-Naímího jsou problémy s nízkou cenou dočasné. „Levná ropa je součástí určitého cyklu, zvýšení cen je proto nevyhnutelné,“ zopakoval ministr slova, na kterých se shodla většina jeho předřečníků na houstonské konferenci.

Ropná rafinérie společnosti Aramco v saúdskoarabské poušti asi 160 kilometrů východně od hlavního města Rijádu.

Tam na jeho vyjádření čekaly stovky odborníků a šéfů energetických společností. Alí al-Naímí je hlavní postavou energetické politiky v Saúdské Arábii, která má jako jeden ze dvou největších producentů ropy navíc hlavní slovo v OPECu. Na jeho slova tak s velkou citlivostí reagují energetické a akciové trhy. Jak píše New York Times, al-Naímí teď novým konstatování opět na ceny ropy zatlačil. Ceny americké lehké ropy (WTI) šly po přednášce dolů o 4,5 procenta.

Během posledních 18 měsíců klesla cena černého zlata o 70 procent. Ropné velmoci si v minulosti zvykly na vysokou cenu, která se vyšplhala nad sto dolarů za barel. Současných zhruba třicet dolarů za barel ničí ekonomiku Ruska, Saúdské Arábie a doléhá také na producenty ve Spojených státech.