Sauvignon nesplnil očekávání

  • 5
Ke štědrovečerní večeři patří tradičně ryba, k ní se nejlépe hodí bílé víno. Proč ne bílý sauvignon, světově velmi rozšířená a v Česku stále populárnější odrůda?

Ze šestnácti sauvignonů, které prošly dalším kolem testů odrůdových vín, by jen tři udělaly radost u štědrovečerního stolu. Ostatní moc nepřesvědčily.

"Na degustaci sauvignonů jsem se těšil, ale byl jsem trochu zklamaný. Nesetkali jsme se s krásným sauvignonem, s kterým bych si chtěl o Vánocích připít," prohlásil po testu předseda komise Fedor Malík. Jedna stříbrná a dvě bronzové medaile, to je chabý výsledek testu jakostních vín, která nepatřila právě k těm levným. Ceny se až na pár výjimek pohybovaly mezi 150 a 250 korunami. Jedinou stříbrnou medaili si odnesl Sauvignon Blanc ročníku 2002 řady Grands vins d'Alfons Mucha, který vyrábí společnost Vinicole Valtická vinařská z hroznů z maďarské oblasti Sopron.

O vlásek unikla stříbrná pozdnímu sběru Chateau Valtice zVinných sklepů ve Valticích. Musel se spokojit s bronzem, stejně jako třetí v pořadí - moldavské víno Cricova Acorex. To se stalo příjemným překvapením testu a získalo titul Výhodný nákup. Ačkoliv je nejlevnější, v hodnocení předběhlo vína mnohem dražší. "Víno, které

vítěz testu

Nejvíce bodů a jedinou stříbrnou medaili testu získal Sauvignon 2002 řady Grands vins d'Alfons Mucha. Vyrábí ho společnost Vinicole Valtická vinařská z hroznů maďarského původu. V hypermarketech ho prodávají zhruba za 160 korun.

vyzývá k zakoupení další lahve," příjemná charkateristika pro víno za necelých sto korun. Tím však medailová sklizeň skončila, všechna ostatní vína si žádné ocenění nevysloužila.

Drahá vína zklamala

Zklamání přinesla vína chilská a francouzská. Možná byla technologicky lépe zvládnutá než sauvignony tuzemské produkce, ale k očekávané dokonalosti přesto měla daleko. Ani jedno nedosáhlo na medaili. "Nevýrazné víno za zenitem" - tak označili hodnotitelé francouzský Maison Chandesais 2000. Jako "skromné víno pro nenáročného konzumenta" ohodnotili francouzský Edmond Bernard. "Profesionální výrobek bez osobitosti" byl podle nich chilský sauvignon se značkou Santa Helena. Bohužel očekávání nesplnilo ani jedno z nejdražších vín testu chilská Tarapaca ročníku 2002.

Moravská vína staré školy

Sauvignony tuzemské produkce byly zastoupeny deseti vzorky. Většina z nich postrádala kvalitní zpracování a degustátoři je charakterizovali jako "moravské sauvignony staré školy". "Dnešní svět vyžaduje stoprocentní transformaci buketních látek z hroznů do vína. A to je věc peněz a technologie," vysvětluje Fedor Malík. "Skvělé sauvignony se nedají vyrábět bez moderní technologie, bez chlazení, bez regulované fermentace, bez speciálních technologií lisování nebo celoročního skladování vína při nízkých teplotách." Nepřesvědčila ani vína přívlastková. Tři pozdní sběry a jeden kabinet skončily v druhé polovině žebříčku s nižšími známkami. Neprojevily se ani očekávané rozdíly mezi jednotlivými ročníky. Pohled na výsledky ukáže, že skvělý ročník 2000 se nijak skvěle nepředvedl.

Jak dopadly bílé sauvignony v testu? Čtěte ZDE

Co je vlastně zač odrůda sauvignon? Poučte se ZDE