Pražské sídlo loterijní společnosti Sazka (ilustrační foto)

Pražské sídlo loterijní společnosti Sazka (ilustrační foto) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Sazka byla podceněná o 1,3 miliardy, spočítala Česká spořitelna

  • 40
Auditoři, kteří oceňovali zkrachovalou Sazku, počítali špatně. Alespoň to tvrdí Česká spořitelna, která už dříve dala najevo, že s podmínkami prodeje nesouhlasí. Nyní banka poslala na insolvenční soud námitku, kde vypočítává, že Sazka byla společností Ernst & Young Valuations podhodnocena.

Auditoři podle spořitelny snížili kvůli chybným počtům hodnotu podniku o 1,3 miliardy. Místo 3,58 miliardy měla Sazka stát podle České spořitelny alespoň 4,9 miliardy korun.

O nízké posudkové ceně se diskutovalo už dříve. Hlavně od doby, kdy konkurenční firma Penta Investments nabídla za Sazku mimo oficiální tendr 4,65 miliardy Kč. Také Česká spořitelna už dříve upozornila, že prodejní cena firmy se jí zdá příliš nízká a že způsob prodeje, který firmu nasměroval do náručí skupin PPF a KKCG, poškozuje ostatní věřitele.

V podobném duchu se ke své současné námitce vyjádřila banka i teď. "Postupujeme nadále v souladu s tím, co jsme říkali již při zveřejnění výsledků tendru: jde nám o společný zájem všech věřitelů a tím je maximalizace výnosu z prodeje a jeho spravedlivé rozdělení mezi věřitele. Chceme, aby naše pochybnosti a námitky posoudil a přezkoumal soud v úplném řízení," uvedla Klára Gajdušková z České spořitelny.

Společnost Ernst & Young odmítá, že by při výpočtu hodnoty Sazky chybovala. "K výše uvedenému podání (České spořitelny) a zřejmě hlavnímu v něm uvedeném bodu, údajnému podhodnocení podniku společnosti Sazka o 1,3 miliardy korun, uvádíme, že se v našem znaleckém posudku chyba nenachází a za korektností i číselnou integritou výpočtu i posudku si stojíme," uvedl vedoucí partner oddělení transakčního poradenství Ernst & Young Vladislav Severa.

Sazka se odvolává na autoritu auditorů

Sazka odmítá, že by za případnou chybu ve výpočtu mohla. "My jsme si posudek objednali. Jde o posudek znalců, tudíž předpokládáme, že je v pořádku. Nemáme důvod si myslet opak. Spořitelna měla posudek k dispozici už před dvěma měsíci, podmínky prodeje odsouhlasila. Je zvláštní, že s takovými obviněními vystupuje teď, kdy firmu předáváme nabyvateli," uvedla k tomu Lenka Angelika Tichá, mluvčí insolvenčního správce, který Sazku v konkurzu prodával.

Česká spořitelna prodej Sazky v polovině srpna skutečně odsouhlasila. Když se však do tendru přihlásili pouze tři zájemci, požadovala jeho zrušení. Odvolávala se na obecná ustanovení insolvenčního zákona, jehož cílem je uspokojit všechny věřitele v co největší míře. Malá účast podle banky dokazovala, že tendr neuspěl. Banka se při svém souhlasu opírala o úvahu, že o výběrové řízení bude mnohem větší zájem. O Sazku tehdy projevily nezávazně zájem desítky firem.

Penta se z postupu banky raduje

O koupi Sazky měla zájem i konkurenční Penta. Podmínky tendru se jí však nelíbily, a tak se ho neúčastnila. Soutěž považovala za nečitelnou a zvýhodňující hlavní věřitele společnosti KKCG a PPF, kteří tendr nakonec vyhráli. Penta ale ještě před ukončením soutěže nabídla mimo oficiální kolbiště o více než miliardu více. 

Námitka České spořitelny je jí tak nyní vhod. "Analýza České spořitelny potvrzuje, že Sazka neměla být za daných podmínek skupinám PPF a KKCG prodána, ale že insolvenční správce měl vyhlásit nový, férový tendr. Podhodnocení Sazky o 1,3 miliardy korun dokazuje, že nabídka Penty ve výši 4,65 miliardy korun (+ 350 milionů korun za závazky, které vznikly po prohlášení konkurzu) plně odpovídala reálné hodnotě podniku Sazka a měla být jednoznačně brána v potaz," uvedl mluvčí Penty Martin Danko.

Zároveň vyjádřil přesvědčení, že nová fakta v případu Sazka posílí právní pozici Penty v žalobách, které podala, aby zneplatnila prodej Sazky.

Spořitelna chce nový posudek a revizi prodeje

Spořitelna nyní žádá, aby byl posudek přepracován a také aby byl již skončený prodej loterijní firmy ještě revokován. Podle banky bylo také podivné chování soudu, který tvrdil, že vítězná nabídka je v pořádku, protože přesahuje hodnotu znaleckého posudku. Přitom banka upozorňuje, že soud celý posudek vůbec k dispozici neměl.

Insolvenční správce Josef Cupka nechtěl výpočet zveřejnit s odkazem na to, že obsahuje citlivé obchodní informace.

Že je výpočet podhodnocen, začala ukazovat i praxe. Loterie Sazky Sportka totiž zaujímá téměř 85 procent trhu. Posudek přitom počítal jen s 60procentním podílem (více v článku Sportka dokazuje, že Kellner Sazku „podcenil“).

,