Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Michal Sváček, MAFRA

Správci Sazky došla trpělivost s Hušákem a žádá soud o pomoc

  • 41
Předběžný insolvenční správce Sazky Josef Cupka požádal soud, aby zakázal zadlužené loterijní firmě nakládat s majetkem. Správci se nelíbí poslední kroky představenstva Sazky, které jsou podle něj v rozporu s insolvenčním zákonem. Informace vyplývají z materiálů zveřejněných v insolvenčním rejstříku.

Cupkovi se nelíbí, že představenstvo minulý pátek schválilo dvě podezřelé smlouvy s nedávno založenou společností Gladiolus. Forma smluv navozuje pocit, že se Sazka snaží naplnit dohodu se společnostmi Penta a E-Invest o převzetí firmy.

Podle první smlouvy má Sazka od nové firmy čerpat úvěr ve výši 2,5 miliardy korun zajištěný majetkem loterijní firmy. Úvěr má přitom splatit ve velmi krátkém termínu - do března 2012.

Hlasujte, jak dopadne Sazka. Přežije, nebo padne?

Druhá smlouva zřizuje nový orgán, takzvaný řídící výbor, který tvoří převážně zástupci společnosti Gladiolus. Představenstvo Sazky musí nový orgán poslouchat, jinak loterijní firmě hrozí vysoké pokuty. Pokud by nesplnila pokyn Gladiolusu, zaplatí 300 milionů Kč. Právě zřízení řídícího výboru je krok, na němž se Sazka s Pentou a E-Investem dohodla.

Insolvenční zákon, § 111

Nerozhodne-li insolvenční soud jinak, je dlužník povinen zdržet se od okamžiku, kdy nastaly účinky spojené se zahájením insolvenčního řízení, nakládání s majetkovou podstatou a s majetkem, který do ní může náležet, pokud by mělo jít o podstatné změny ve skladbě, využití nebo určení tohoto majetku anebo o jeho nikoli zanedbatelné zmenšení.

Předběžnému správci se ale nové závazky Sazky nelíbí. "Domnívám se, že postup dlužníka je v příkrém rozporu s ustanovením paragrafu 111 insolvenčního zákona a jako předběžný insolvenční správce Sazky navrhuji, aby insolvenční soud vydal předběžné opatření, kterým rozhodne, že dlužník může nakládat s majetkovou podstatou pouze s předchozím písemným souhlasem předběžného správce," zdůvodnil Cupka svou žádost.

Sazka se hodlá proti návrhu bránit. V současné chvíli připravuje vyjádření pro Městský soud v Praze. "Je ale potřeba zdůraznit, že informace předběžného insolvenčního správce na vydání předběžného opatření se z velké části nezakládají na pravdě nebo jsou neúplné a zkreslené," prohlásil mluvčí loterijní firmy Jan Tuna.

Do našich kroků ti nic není, odbyl správce Hušák

Cupka se o krocích Sazky dozvěděl od místopředsedy představenstva Romana Ječmínka, který spolu s dalšími dvěma členy s dalším postupem loterijní firmy nesouhlasil. Když poté správce požádal šéfa zadlužené sázkařské firmy Aleše Hušáka o podrobnosti chystaných smluv, příliš nepochodil.

"Představenstvo projednávalo možnosti řešení finanční situace Sazky. V souvislosti s tím byly přijaty základní návrhy dokumentů, které budou dále diskutovány. V současné době tedy neexistují závazné dokumenty, o jejichž zaslání jste nás požádal," píší správci právníci Sazky.

Přítomnost správce Sazce nevoní a snaží se ho zbavit. Dnes prostřednictvím svého advokáta požádala soud o jeho odvolání. Podle Sazky totiž k jeho ustanovení nebyly splněny potřebné podmínky. Soud to ale již v minulosti odmítl. 

Sazka také napadla nestrannost správce. Upozorňuje na to, že Josef Cupka byl správcem konkurzní podstaty bývalého senátora Václava Fischera, jehož největšími věřiteli byla společnost KKCG podnikatele Karla Komárka. Toto spojení podle Sazky narušuje dojem o jeho nestrannosti.

Komárkova skupina KKCG v reakci na dnešní události podala soudu druhou žádost o omezení možností Sazky nakládat s majetkem.