Šéf Sazky Aleš Hušák dnes hýřil optimismem, třebaže k němu neměl důvod.

Šéf Sazky Aleš Hušák. | foto: ČTK

Sazka spadla do konkurzu. Je to konec loterií, říká Hušák

  • 451
Loterijní Sazka to má spočítané, věřitelé ji po dlouhém jednání poslali do konkurzu. Rozhodnutí zlomí vaz dosavadnímu vedení firmy v čele s Alešem Hušákem. Velcí věřitelé včetně PPF a KKCG věří, že nyní udrží loterijní firmu v chodu. Hušák to vidí jinak, podle něj vyhlášením konkurzu musí firma skončit s loterií.

Konkurz fakticky nastane až zveřejněním v insolvenčním rejstříku. Soud musí usnesení vydat do června. Aleš Hušák prohrál, ale přesto se nevzdává.

"Sazka se zcela určitě proti vyhlášení konkurzu odvolá. Bude se mu bránit všemi právními prostředky," řekl po skončení věřitelské schůze. "A bude to dlouhá právní bitva, to vám garantuji," uvedl.

Konkurz je podle Hušáka nejhorší možná varianta. Podle něj by nebylo těžké Sazku nastartovat v případě reorganizace, konkurz ji však může zlikvidovat.

"Obávám se toho, aby to nakonec nebylo Pyrrhovo vítězství pro všechny. Obávám se, sice na konci právo a spravedlnost zvítězí, ale jinak nikde nic nezůstane," řekl Hušák.

V čele Sazky zatím zůstává, alespoň do doby, než konkurz nabude právní moc. Sám se k odchodu nechystá. "Teď se budu věnovat hlavně všem odvolacím řízení. Kapitán zůstává na můstku vždycky jako poslední," dodal.

Jednání o budoucnosti Sazky trvalo v pátek přes deset hodin. Konkurz navrhla skupina KKCG miliardáře Karla Komárka, k návrhu se přidal i největší věřitel Sazky The Bank of New York Mellon, který drží pětimiliardový dluh z dluhopisů. Pro konkurz bylo nakonec více než 80 procent věřitelů.

Bitva o Sazku

Hušák celou dobu prosazoval reorganizaci firmy. "Reorganizace je schůdná pouze v případě, že ji navrhuje zodpovědný management," vysvětloval právník KKCG. Hušákovo vedení Sazky ale podle něj od zahájení insolvence postupuje tak, aby firmu dostalo na kolena.

Hušák boj za Sazku nevzdává

Skupina PPF po bitvě tvrdí, že konkurz není konec loterijní firmy, ale v tuto chvíli jediná cesta, jak ji zachránit a rychle obnovit.

"Konkurz je vynucené řešení ve chvíli, kdy akcionáři Sazky opakovaně odmítli naše návrhy na řešení situace a pan Hušák navíc zahájil cílené ničení Sazky. Obstrukce ze strany představenstva Sazky a s ním spojených firem trvaly nejméně dva měsíce, vyvrcholily pak při přezkumu pohledávek a na schůzi věřitelů," uvedl mluvčí PPF Alexej Bechtin.

KKCG říká, že chce zachovat činnost Sazky, ovšem bez současného vedení. To by prý konkurz umožnil. Hušák naopak tvrdí, že Sazka v konkurzu ztratí loterijní licenci, protože ta je vydána na konkrétní osoby a je nepřenositelná.

S tím ale nesouhlasí ministr financí Miroslav Kalousek, jehož úřad na loterijní firmy dohlíží. "Vyhlášení konkurzu samo o sobě není žádný důvod k odebrání licence," prohlásil ve čtvrtek Kalousek.

Hušák v pátek ráno v rozhovoru s iDNES.cz naznačil, že ani vyhlášení konkurzu pro něj neznamená konec boje o Sazku. "Já chci říci, že tím to celé začíná, protože tam je pochopitelně řada možností odvolání a dalších věcí, takže to je pak nekonečně se vlekoucí právní příběh," řekl Hušák.

Podle lednových údajů z insolvenčního rejstříku je majetek Sazky 14,16 miliardy korun. Věřitelé, které na páteční schůzi soud uznal, si nárokují částku 8,4 miliardy korun. O pohledávkách některých věřitelů se ještě rozhodne na zvláštním přezkumném jednání.

Sazka je nejstarší loterií v zemi. Vznikla v roce 1956, do problémů se dostala až  v posledních letech kvůli výstavbě předražené O2 areny. Akcionáři Sazky jsou občanská sdružení působící v tělovýchově a sportu. Sazka dává ze zákona polovinu z výtěžků svých loterií na sport.

Možný Hušákův nástupce Kamil Ziegler z realitní části skupiny PPF.

Možným nástupcem Aleše Hušáka v čele Sazky je Kamil Ziegler. Ten nyní šéfuje PPF Real Estate, realitní části skupiny PPF. V Hušákově křesle by ho rád viděl i druhý klíčový věřitel, jímž je skupina KKCG podnikatele Karla Komárka. Ziegler pracoval dříve například v Komerční bance, na přelomu tisíciletí byl náměstkem generálního ředitele a členem představenstva České spořitelny. Později byl s dalšími sedmi manažery banky vyšetřován policií kvůli škodě v souvislosti s úvěrem pro leasingovou firmu Corfin, nic mu ale nebylo dokázáno.

, ,