Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Michal Sváček, MAFRA

Soud vyhlásil úpadek na Sazku. Hlaste se, pokud vám dluží

  • 255
Městský soud v Praze vyhlásil úpadek na Sazku. Největší loterijní firmu v Česku bude dál řídit insolvenční správce Josef Cupka. Věřitelé teď mají 30 dní na přihlášení pohledávek. Poté, co se věřitelé 26. května sejdou, bude soud rozhodovat o dalším vývoji v sázkařské firmě.

"Zjištění úpadku je logický krok, který byl po podání vlastního insolvenčního návrhu očekáván," reagoval na rozhodnutí soudu mluvčí Sazky Jan Tuna. "Je potřeba zdůraznit, že činnost společnosti i po tomto kroku nadále běží, jsou přijímány sázky a vypláceny výhry," doplnil.

Věřitelé Sazky

Soud vyzval věřitele, kteří dosud nepřihlásili své pohledávky, aby tak učinili do třiceti dnů. Kdo se opozdí, nemůže počítat s tím, že by soud v insolvenčním řízení jeho pohledávky uplatnil.

"Přihlašují se i pohledávky, které již byly uplatněny u soudu, jakož i pohledávky vykonatelné včetně těch, které jsou vymáhány výkonem rozhodnutí nebo exekucí. Přihlásit lze i pohledávku nesplatnou nebo vázanou na podmínku," informuje soud.

Soud zároveň vyzval všechny dlužníky Sazky, aby své závazky přestali plnit loterijní firmě a plnili je insolvenčnímu správci. Ten nyní bude připravovat schůzi věřitelů, přezkumné jednání k pohledávkám a zachování provozu firmy. Hlavní podle něj je také zjistit finanční situaci Sazky. "V zájmu všech nyní je to, aby společnost pokračovala v loterijní činnosti, protože jinak je jen souborem movitých a nemovitých věcí a značky," uvedl pro ČTK Cupka.

Způsob řešení úpadku soud nestanovil, má na to lhůtu do tří měsíců od rozhodnutí o úpadku, může ale rozhodnout až po svolané schůzi věřitelů. Ti budou v květnu rozhodovat o tom, zda prozatímní věřitelský výbor převezme roli stálého věřitelského výboru, nebo bude obměněn. Vyjádří se také k tomu, zda chtějí odvolat současného insolvenčního správce nebo ho ponechat ve funkci, a rozhodnou o způsobu řešení úpadku.

Prozatímní věřitelský výbor bude až do schůze věřitelů dále plnit svou roli a posuzovat tak například návrh šéfa Sazky Aleše Hušáka na reorganizaci Sazky a 2,5miliardového úvěru od firmy Gladiolus.

Sazce také do rozhodnutí o způsobu řešení úpadku zůstává možnost nakládat s majetkem. Je však omezena na půl milionu korun. Větší výhry musí schválit insolvenční správce, upozornila mluvčí Městského soudu v Praze Martina Lhotáková.

Sazka může bojovat pouze proti správci

Sazka se nemůže proti rozhodnutí o úpadku odvolat. V patnáctidenní lhůtě může pouze rozporovat schopnost insolvenčního správce plnit jeho práci a napadnout jeho nestrannost.

Právě na tu Sazka v minulosti upozorňovala. Nelíbilo se jí, že Cupka byl správcem konkurzní podstaty bývalého senátora Václava Fischera, mezi jehož největší věřitele patřila společnost KKCG podnikatele Karla Komárka. Ta je také jedním z největších věřitelů Sazky. Podle loterijní firmy je právě toto spojení podezřelé.

Sazka se ale ani po vyhlášení úpadku nevzdává. Podle Tuny dál jedná s partnery a vede intenzivní jednání s mobilními operátory o co nejrychlejší obnově dobíjení mobilních telefonů na terminálech.

Sazka sice mluví o tom, že její činnost pokračuje a vyplácí dál sázky, dosud však například nevyplatila výhru 103 milionů, kterou si od ledna nárokuje sázkař z jihu Čech. Ministerstvo financí kvůli potížím s vyplácením sázek zahájilo se Sazkou správní řízení o odebrání licence na loterie. 

Pokerová partie o Sazku se rozehrála v lednu

Sazka je v insolvenčním řízení od poloviny ledna, kdy na ni podal insolvenční návrh jeden z jejích do té doby největších věřitelů miliardář Radovan Vítek. K jeho návrhu se následně připojil další věřitel - ropný magnát Karel Komárek, který měl o ovládnutí Sazky zájem spolu se sázkařskou firmou Synot.

Sazka se vyhlášení úpadku snažila zvrátit dohodou se společností E-Invest Martina Ulčáka a skupinou Penta. Obě firmy měly Sazce poskytnout přes nově založenou firmu Gladiolus úvěr ve výši 2,5 miliardy korun, který měl vyřešit všechny dluhy loterijní firmy. Soudu se ale tato jednání nelíbila a zakázal následně Sazce nakládat s majetkem bez předchozího souhlasu insolvenčního správce.

Minulý týden vstoupil do pokerové partie o Sazku další hráč, nejbohatší Čech Petr Kellner, který skoupil pohledávky od Vítka. (více zde)

Všichni hráči se nyní budou snažit urvat ze Sazky co největší sousto. Největší šance budou mít ti, kteří vlastní takzvané zajištěné pohledávky. Ty totiž přicházejí při vypořádání dluhů na řadu jako první. Patrně nejvíc jich nyní vlastní Komárkova společnost KKCG SF a Synot.

Komárkova firma dnešní rozhodnutí soudu uvítala. Je podle ní nezbytné k přeměně Sazky ve fungující společnost. "Jsme připraveni rychle podnikat další kroky, které pomohou obnovení důvěry sázejících, standardnímu vyplácení všech výher a zajištění finanční stability Sazky," řekl výkonný ředitel KKCg Jiří Radoch.