Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Michal Sváček, MAFRA

Sazka tlačí soud: povolte nám obří úvěr, nebo skončíme se Sportkou

  • 531
Sazka chce požádat ministerstvo financí, aby dočasně pozastavilo její činnost. Zdůvodňuje to nedostatkem peněz na výplatu výher. Sázky by obnovila až v případě, že jí soud povolí 2,5miliardový úvěr, od kterého si slibuje odvrácení insolvence.

Sazka už od minulého týdne nesmí nakládat se svým majetkem bez souhlasu insolvenčního správce Josefa Cupky. Ten s její žádostí nesouhlasí. "S touto žádostí absolutně nesouhlasím, protože jde automaticky o snížení hodnoty společnosti," řekl Cupka MF DNES.

Sazka chce činnost pozastavit pouze do dne, kdy jí soud povolí úvěr 2,5 miliardy na odvrácení insolvence se společností Gladiolus, za níž stojí finanční skupina Penta a E-Invest Martina Ulčáka.

"Tuto žádost Sazka podala proto, aby do vydání rozhodnutí o smlouvě o úvěr a o smlouvě o spolupráci (s firmami Penta a E-Invest) nedocházelo ke vzniku dalších závazků a škod," vysvětlil v prohlášení mluvčí Sazky Jan Tuna.

Cupka však dal už dříve jasně najevo, že takový úvěr nepodpoří.

Podle Cupky je Sazka v situaci, kdy by sama na sebe měla podat insolvenční návrh, protože v současné době není schopna platit ani závazky z běžného provozu. Sazka poslala soudu vyjádření, ve kterém uvádí, že kvůli snížení tržeb a zastavení financování od České spořitelny není schopna zaplatit přes 53 milionů korun společnosti T-Mobile, pro kterou přes terminály dobíjí kredity do mobilních telefonů. Dále nebude schopna zaplatit téměř dva miliony korun firmě ČEZ a téměř pět milionů společnosti Veolia.

Chybějí peníze na výhry

Firma zároveň přiznala, že jí chybějí peníze na výplaty výher. Podle informací MF DNES dosud nevyplatila ani rekordní jackpot ve výši 103 milionů korun, který padl letos v lednu. - (podrobnosti zde)

V současné době vyplácí výhry do výše půl milionu, vyšší částky by měly být vyplaceny z jistiny, kterou má Sazka složenou u ministerstva financí. Podle informací MF DNES je to 160 milionů korun. Mluvčí ministerstva financí Jakub Haas řekl iDNES.cz, že firma se zatím na ministerstvo neobrátila.

O podání žádosti na ministerstvo financí o dočasném pozastavení činnosti rozhodlo podle informací MF DNES představenstvo v pondělí. Na mimořádném zasedání byli jen čtyři členové, návrh na přerušení podnikání byl schválen poměrem tři ku jedné.

Návrh podal sám šéf firmy Aleš Hušák a podpořili ho dva další členové. Zajímavé je, že podle neoficiálních informací na zasedání nebyl žádný zástupce ČSTV, největšího akcionáře Sazky. Proti byl údajně pouze šéf Autoklubu Roman Ječmínek.

Menšinoví akcionáři neuspěli, Hušák zůstává v čele Sazky

Mimořádná valná hromada Sazky, která se dnes konala v Praze, zamítla návrh minoritních akcionářů na změnu stanov i návrh na odvolání šéfa Sazky Aleše Hušáka ze všech funkcí. Změny odmítl největší akcionář ČSTV i někteří menšinoví vlastníci. ČSTV trvá na dohodě s Pentou a firmou E-Invest, které firmě nabízejí zmíněný 2,5miliardový úvěr. Výměnou za to chtějí mimo jiné vytvoření tříčlenného řídícího orgánu Sazky, v němž by měly většinu.

Hušák podle informací MF DNES odmítl delegátům na valné hromadě sdělit podrobnosti ohledně žádosti o pozastavení loterijní činnosti. Informace chce údajně rozeslat všem písemně během několika dnů.

Sazka je od ledna v insolvenčním řízení, kam ji poslal miliardář Radovan Vítek a nesmí nakládat s majetkem společnosti bez souhlasu insolvenčního správce.

,