Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Václav Pancer, MF DNES

Sazku by mohl zachránit italský herní obr Lottomatica

  • 51
Akcionáři zadlužené Sazky se při hledání zachránce před krachem firmy poohlížejí i v Itálii. Stále častěji se mluví o tamní obří herní společnosti Lottomatica, která už s Čechy spolupracuje. Šéf Sazky Aleš Hušák ale odpovídá vyhýbavě, nechce prý posílat vzkazy konkurenci.

Také šéf největšího akcionáře ČSTV Pavel Kořan jen potvrdil, že vedení firmy je s italskou společností v kontaktu. "Vím, že Sazce vyjádřila svou podporu v této nelehké situaci," řekl Kořan s tím, že však nejde o jednoho ze dvou tajemných investorů, kteří mají zájem pomoci Sazce, aniž by za to chtěli podíl ve firmě. Zájem takových subjektů Kořan před časem oznámil, ale jejich jména zůstávají nadále tajná.

MF DNES se nepodařilo v Lottomatice kontaktovat nikoho, kdo by se k informacím mohl odpovědně vyjádřit. Italská firma, která má roční tržby bezmála 2,2 miliardy eur a zaměstnává asi sedm a půl tisíce lidí, prostřednictvím své dcery, společnosti GTech, pro Sazku zajišťuje terminály v trafikách, přes něž lidé mohou sázet čísla do sportky a dalších her či nabíjet mobilní telefony.

Sazka a Lottomatica

Firmy dělají obchody za miliardy

Od roku 1993 se Sazce stará o síť loterijních terminálů americká společnost GTech. Tu v roce 2006 spolkl italský herní obr Lottomatica. Ta se má prostřednictvím GTechu starat o terminály Sazky až do roku 2022. Poslední pětiletý kontrakt obě firmy podepsaly na podzim loňského roku.

Lottomatice z českých terminálů přitéká určité procento z celkových tržeb. V období 2018 až 2022 počítá Lottomatica se 120 miliony eur, tedy asi s třemi miliardami korun. To odpovídá asi sedmi procentům všech tržeb, které přes terminály Sazce plynou. V roce 2009 Lottomatica na celém světě utržila 2,2 miliardy eur, čistý zisk činil asi 68 milionů eur.

Firmě za to jde určité procento z tržeb, které přes terminál protečou. Navíc v případě kolapsu Sazky by Italové zcela jistě nenávratně ztratili své výsadní místo na českém trhu. Mezi terminálníky totiž přituhne – pro nového konkurenta Fortunu, která má rozjet svou vlastní loterii, totiž vybuduje síť terminálů v Česku další globální hráč – Intralot Holding.

Případná pomoc Sazce by Italům mohla ochránit plánovanou tržbu 120 milionů eur (asi tři miliardy korun), které by měla firma získat za pětiletý kontrakt podepsaný od roku 2018. Ročně by tak Italům mělo přitéct z českých terminálů na 600 milionů korun, což odpovídá asi sedmi procentům z celé tržby všech loterií a her společnosti Sazka z roku 2009.

V loterijní firmě probíhá drsná odtučňovací kúra. Z dokumentů Komerční banky vyplývá, že už v polovině loňského roku musel šéf Sazky osekávat náklady, aby mu banky vůbec půjčily. Ušetřit měl jen za loňský rok asi 284 milionů. A podle Aleše Hušáka Sazka uspořenou sumu ještě překročila.

Z plánu například vyplývá, že firma prakticky přestala vyplácet odměny svým manažerům. Celkové mzdové náklady včetně odměn se snížily prakticky o čtvrtinu.

Výrazně, asi o třetinu, se snížily útraty na reklamu. Sekaly se i náklady na poradenství, firemní oblečení, cestovné a prakticky o polovinu se snížily náklady na pohoštění a dárečky pro obchodní partnery.

Šetření podle šéfa Sazky bude pochopitelně probíhat dál, na řadě jsou nyní především investice. "V naší situaci se musíte podívat na náklady novýma očima. Je to však otázka investic. V běžném provozu máte hranici nákladů, na kterou narazíte," řekl generální ředitel Sazky Aleš Hušák.

,