Schodek státního rozpočtu překročí 90 miliard korun

  • 17
Propad ve státním rozpočtu se letos nebezpečně přiblíží hranici sto miliard korun. Bude tak nejvyšší v historii České republiky. "Pokud se nestane nic mimořádného, bude schodek někde kolem devadesáti miliard korun," řekl včera náměstek ministra financí Eduard Janota. Poslední dvě rány dostala státní pokladna v minulém týdnu.

Je již téměř jisté, že musí zapomenout na 20 miliard korun, s nimiž počítala za prodej licencí na třetí generaci mobilních telefonů. Druhou nepříjemnou zprávou byl vysoký růst cen červenci. Ten nutí vládu co nejdříve zvýšit důchody.

"Ve zmíněných 90 miliardách nejsou ještě penze započítány," zdůraznil Janota. Každý měsíc s vyššími důchody znamená zaplatit navíc kolem 1,25 miliardy korun. Poslanecká sněmovna přitom vládě schválila schodek 49 miliard.

Propad bude o dost vyšší, než se čekalo
Kabinet prudce nadhodnotil některé příjmy a na druhé straně podcenil růst cen.

Velké oči měla vláda především při očekávání tučných příjmů z prodeje licencí na mobilní telefony třetí generace. S iluzí o 20 miliardách se musí rozloučit. Český Mobil licenci nabízenou za 6,7 miliardy korun odmítl. Eurotel a Radiomobil ji jsou ochotny zaplatit. Ne však okamžitě jak čekala vláda, ale během 10 let.

Úředníci ministerstva financí připouštějí, že nejrozumnější cestou by nyní bylo škrtnout i některé výdaje a zabránit tak obrovskému propadu ve státní pokladně.
Jedním dechem však upozorňují, že je velmi nepravděpodobné, aby se vláda k takovým úsporám před volbami odhodlala.

"Těch dvacet miliard za mobilní telefony je problém. Na druhou stranu je tam však o patnáct miliard nižší ztráta Konsolidační banky za minulý rok," říká náměstek ministra financí Eduard Janota. Ani nižší platba za ztrátu však na více než 90 miliardovém schodku nic nemění.

Kromě výpadku z mobilních telefonů a zvyšování penzí, k němuž vládu nutí prudký růst cen, je ve schodku započtena právě i ztráta Konsolidační banky. A to hned za dva roky - 1999 i 2000. S tím však vláda musela počítat již při sestavování architektury státní pokladny.

Kabinet se navíc z chyb letošního rozpočtu nepoučil. Velmi pochybné příjmy figurují i v návrhu přo příští rok. Vláda zařadila do rozpočtu 20 miliard příjmů z privatizace a dalších 20,4 miliardy si slibuje od vymožení ruského dluhu. Především tato platba je však značně nejistým podnikem.

Opozice proto vládu obviňuje z nafukování příjmů a odmítá rozpočet podpořit. Kabinet navrhuje schodek 53,9 miliardy. Pokud se podobně jako letos ukázaly příjmy nereálnými, propad by se opět přiblížil laťce sto miliard korun.