Práce na jedné z šachet OKD (ilustrační foto)

Práce na jedné z šachet OKD (ilustrační foto) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Konkurz se nekoná. Věřitelé dali OKD šanci dožít dalších pár let

  • 71
Okolo sto padesáti věřitelů těžební společnosti OKD přišlo na čtvrteční schůzi ke Krajskému soudu v Ostravě rozhodovat o osudu firmy v úpadku. Podle očekávání nakonec většina z nich zvedla ruku pro reorganizaci - tedy postupný útlum těžby. Proti - tedy pro rozprodej v konkurzu - hlasoval jediný věřitel. Několik přítomných věřitelů se zdrželo hlasování.

Věřitelé se tak přiklonili k variantě, kterou prosazovalo vedení OKD, odboráři, moravskoslezská krajská tripartita i česká vláda. Doporučoval ji i insolvenční správce Lee Louda.

„Jsem rád, že se podařilo přesvědčit pana ministra financí Andreje Babiše (ANO) o nutnosti zafinancování OKD, které dlouhodobě odmítal, a že se vládě podařilo schválit půjčku pro případ reorganizace OKD. Tento krok jistě pomohl při rozhodování věřitelů,“ uvedl ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD).

Státní půjčka 700 milionů pro OKD nemusí stačit, naznačil ředitel

Reorganizací byla podmíněna půjčka až 700 milionů korun, s kterou na konci července souhlasila vláda. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) čtvrteční rozhodnutí věřitelů také uvítal.

„Rozhodnutí věřitelů vítáme. Umožní totiž pozvolný a zejména kontrolovaný útlum těžební činnosti OKD. Uzavřít hlubinné doly je ve všech ohledech složitá věc a konkurz by přinesl obrovskou nejistotu (nejen v jednorázovém nárůstu nezaměstnanosti, ale i v případných ekologických škodách),“ napsal Babiš v SMS zprávě.

Doly až do roku 2023

Vedení podniku teď tak dostane za úkol vypracovat reorganizační plán, podle nějž by se dál postupovalo. Znamenat by to mělo postupné zavírání ztrátových šachet, některé doly by ale mohly fungovat zřejmě do roku 2023.

Naopak v hlasování zamítnutý konkurz by znamenal rychlý zánik firmy, rozprodej jejího majetku a bezprostřední propouštění. Zisk z prodeje majetku by se teoreticky rozdělil mezi věřitele, ale podle prognóz samotné společnosti by se na ně v reálu stejně nedostalo.

S prázdnou mohou držitelé předinsolvenčních pohledávek odejít i po reorganizaci. To pokud nastane konzervativní scénář a uhlí dostatečně nezdraží. Ani „optimistická“ varianta ale není příliš optimistická. Předpokládá, že pokud porostou ceny uhlí, dostanou věřitelé zpět 2,5 procenta z toho, co jim firma dluží. „Věřitelům ale zůstanou jejich obchodní vztahy s OKD,“ dodal další údajnou výhodu reorganizace zástupce insolvenčního správce.

Zástupci OKD ve čtvrtek u soudu řekli, že zisková by společnost mohla být na konci roku 2018. Do té doby by se zřejmě zavřely ztrátové doly Paskov a Darkov. Odhad výnosů věřitelů ale podle materiálu zpracovaného OKD i tak činí 2,5 procenta. Při reorganizaci podnik bude dál fungovat, a tak věřitelé ještě mohou nějakou dobu vydělávat. Další vývoj přitom do značné míry záleží na tom, zda alespoň mírně porostou ceny uhlí.

Věřitelem OKD s největšími uznanými pohledávkami je skupina Advanced World Transport (AWT), která přihlásila pohledávky dohromady za více než 460 milionů korun.

Železniční nákladní dopravce AWT je bývalá součást OKD (Doprava OKD). Po privatizaci byla firma oddělena a připadla jednomu z dvojice majoritních vlastníků Zdeňku Bakalovi, respektive jeho rodinné skupině BMM. Ta ji na konci roku 2014 prodala za 2,9 miliard korun polskému PKP Cargo (psali jsme zde).

Ostrouhaly fondy, hrozí arbitráž

Věřitelů se původně přihlásilo mnohem víc. U soudu jich přihlásilo pohledávky za více než 20 miliard korun asi 550, insolvenční správce ale většinu neuznal, což potvrdil ve středu soud (více zde). Uznané pohledávky dosahují téměř tři miliardy korun.

Věřitelem s největšími neuznanými pohledávkami je banka Citibank, která přihlásila pohledávky za více než deset miliard korun. Jde o dluhopisy, které vydala v roce 2014 společnost New World Resources (NWR), jež je majitelem OKD, a společnost OKD za ně ručila.

Citibank držitele dluhopisu zastupuje. Mezi držiteli jsou i investiční fondy sdružené v neformálním uskupení Ad Hoc Group (AHG), které je majitelem většiny hlasovacích práv v NWR. S neuznáním pohledávek držitelé nesouhlasí. Celá věc možná skončí arbitráží.

V OKD se dál těží černé uhlí. I s dodavatelskými firmami v dolech pracuje zhruba 12 tisíc lidí. O práci ale s krachem OKD mohou přijít i další tisíce lidí v navazujících profesích.

, ,