Se Smetkou už se veze i šéf pobočky KB

  • 9
Pětice stíhaných z podvodu ve prospěch zakladatele H-Systému je kompletní. Policie doručila obvinění i někdejšímu šéfovi pražské pobočky Komerční banky Miloslavu Novákovi. Už před týdnem dostal obsílku podnikatel Petr Smetka, dva Novákovi náměstci a jeden znalec.

Novák se se zpožděním vynuceným jeho pobytem v zahraničí přidal obviněným náměstkům Vladimíru Gullovi a Oldřichu Machalickému, obviněným znalcem je Jan Richter.

Policie přitížila zakladateli H-Systému
Další stamiliony, které měl podvodně získat z Komerční banky, přitížily obvinění zakladatele H-Systému Petra Smetky.

Trestná činnost podezřelé pětice souvisí s 12 krátkodobými úvěry po 70 milionech korun, které pobočka poskytla firmám kolem Smetky, upřesnil státní zástupce Boris Havel z odboru závažné hospodářské a finanční kriminality.

Stíhání má probíhat na svobodě.

V letech 1993 až 1994 získal Smetka od pobočky KB pro své firmy úvěry ve výši 840 milionů korun. Firmy úvěry nesplácely, postupně fúzovaly a jejich závazky převzal H-Systém. Jeho dluh vůči KB vzrostl na 1,3 miliardy korun.

"Nárok na náhradu škody představuje 1,3 miliardy korun, což je částka, se kterou se připojuje Česká konsolidační agentura do konkurzu," upřesnil Havel.

Podvod s úvěry zorganizoval podle Havla Smetka. Uskutečnit jej však mohl díky dobrým vztahům s tehdejšími manažery pobočky KB.

Machalický: Na pivo jsme nechodili

Někdejší náměstek pobočky Komerční banky Oldřich Machalický u soudu odmítl jakékoli osobní vztahy se zakladatelem H-Systemu Petrem Smetkou.

"Nevylučuji, že jsem s ním někdy jednal pracovně," prohlásil Machalický. Na pivo prý se Smetkou nechodil a žádosti o sedmdesátimilionové úvěry pro firmy kolem Smetky se podle něj v pobočce projednávaly stejným způsobem jako jiné.

Machalický nepovažuje za zvláštní, že žádosti o úvěr byly uspokojovány během pár dní. Podle něj klient asi rychle předložil všechny doklady. Za chybu nepokládá ani to, že úvěrové smlouvy kvůli nedostatku času před schválením nečetl.

Při procesu se Smetkou a dalšími pěti muži se ukázalo, že s náměstkem Machalickým chodil Smetka na pivo, manželka náměstka Gully figurovala v dozorčí radě jedné z jeho společností a Gulla byl i spoluzakladatelem Smetkovy 1. národní.

S ředitelem Novákem koupil Smetka počátkem 90. let nemovitost za Prahou.

"Tito tři pánové (Novák, Gulla, Machalický) nastavili celý model tak, aby šlapal přesně jako švýcarské hodinky. Velmi účinně a efektivně vytvořili model, že úvěry pro Smetku běžely jak na běžícím pásu," zdůraznil Havel.

U soudu vyšlo najevo, že Smetkovy firmy dostávaly úvěry ve velmi krátkém čase, maximálně do devíti dnů od podání žádosti. Získání úvěrů Smetkovi ulehčily i posudky na pozemky, jež znalec Richter značně nadhodnotil.

Pozemky sloužily jako zástava k úvěrům. "Jednalo se o pozemky - pole, role, sady - na které nebylo vydáno územní rozhodnutí," naznačil Havel.

Richterem stanovaná cena přitom neodpovídala pořizovacím nákladům. U soudu se například rozebírala zástavní smlouva na pozemek, který Smetka koupil asi za 370 tisíc, ale znalec ho ocenil na 99 milionů korun.

Státní zástupce míní, že management pobočky obcházel předpisy centrály KB o poskytování úvěrů, a protože jí zatajil důležité informace, nemohla nijak zasáhnout.

"Mimo jiné zatajili, o jakou se jednalo ekonomicky spjatou skupinu, kdo ji vedl, i to, že pozemky jsou značně nadhodnocené," vypočetl Havel.

"Veškeré společnosti, které byly příjemci úvěrů, byly společnosti Smetky," pokračoval Havel. Dodal, že firmy fungovaly velice formálně.

Byly založeny krátce před poskytnutím úvěrů, předem bylo dojednáno, že než úvěry splatí, vytvoří fúzi v RSI a ta se později připojí do H-Systému, který převezme dluhy společností, je přesvědčen státní zástupce.

Podle něj to dokládají i výslechy řady lidí, kteří byli ve vedení jednotlivých firem. Někteří o tom totiž u soudu vůbec nevěděli.

Muži, kterým hrozí za podvod až 12 let vězení, mohou podat proti obvinění stížnost. O potrestání bankéřů usiluje několik let zmocněnkyně části poškozených klientů H-Systému Hana Marvanová.

Poslankyně Unie svobody-DEU podala s klienty kvůli pochybným úvěrům v roce 1999 trestní oznámení. Policie tehdy podezírala Nováka, Gullu a Machalického z porušování povinnosti při správě cizího majetku. Případ ale byl odložen kvůli promlčení.

V projektu dostupného bydlení přišlo 1200 lidí o 1,19 miliardy korun. Konkurzní podstatu tvoří majetky asi za tři sta milionů korun.

,