Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Petr Topič, MAFRA

Se zpřísněním hazardu se rozbujel černý trh. Hraje se ve spolcích

  • 73
Ani po čtyřech letech boje státu s hazardem se nepodařilo vyčistit černý trh. Na „bedny“ bez poplatků a daní se hraje dál, jen pod záštitou spolků, sdružení či svěřeneckých fondů. A vymáhat pokuty za kvízomaty je příliš zdlouhavé a právně nejisté.

V Česku je více heren a více kasin a Češi více sázejí. Navíc se rozmáhá černý trh s hazardem. Ukázala to výroční zpráva o hazardním hraní za rok 2015. Proti hazardu se brání obce i stát – už 322 obcí hazard na svém území vyhláškou úplně zakázalo, stát od roku 2012 zvyšuje daně.

Obojí tlačí hazardní podnikatele na černý trh - herny se vydávají za soukromé kluby a rozmohlo se provozování přístrojů zvaných kvízomaty, o kterých majitelé tvrdí, že nejde o hazard. Stát tak přichází o částky z daní.

„Nejjednodušší, co může provozovatel, který přijde o legální povolení, udělat, je přilepit na prostory cedulku „soukromý klub“ a provoz v podstatě nepřerušit,“ říká Stanislav Brunclík, prezident České komory loterijního průmyslu při Hospodářské komoře ČR, která sdružuje legální provozovatele.

Jen v Praze, na místech, kde v minulosti bylo legální povolení, napočítala loni loterijní komora 27 klubů a 14 míst se kvízomaty a nahlásila je ministerstvu financí.

Také přístroje zvané kvízomaty neustupují, spíše naopak: „Odhadujeme počet nelegálních kvízomatů v celé České republice na cca 1 700 kusů a počet provozoven s nimi na 600. Jde o celkový počet, který byl dosud odhalen,“ říká Závodský. Přitom ještě před rokem a půl ministerstvo financí mluvilo o 250 kvízomatech.