Sean Parker na technologické konferenci v Paříži (9. prosince 2011)

Sean Parker na technologické konferenci v Paříži (9. prosince 2011) | foto: Profimedia.cz

Sean Parker: miliardář s duší hackera byl u zrodu Napsteru i Facebooku

  • 8
Sean Parker byl u většiny důležitých projektů internetu a je považován za vizionáře své doby. Spoluzakládal hudební síť Napster, stál u počátků Facebooku nebo světově úspěšného startupu Spotify na streamování hudby.

Když mu bylo sedm let, otec ho začal učit programovat. Parkera to úplně pohltilo a počítačový svět se stal brzy jeho vlastním. Později ho možná víc než programování bavilo hackování. V patnácti letech se dokázal nabourat do počítačových sítí firem a organizací po celém světě, čímž si vysloužil pozornost FBI a odsouzení k veřejně prospěšným pracím.

Někdy v té době potkal svého pozdějšího společníka z Napsteru Shawna Fanninga. Společně s dalšími několika lidmi založili firmu Crosswalk, která pomáhala podnikům odolávat hackerským útokům. S firmou to sice nedopadlo, ale byla to zkušenost, která navíc utužila Parkerovo a Fanningerovo přátelství.

Podnikat začal už na střední škole

Do prvních projektů se Parker, jehož majetek je dnes odhadován na 2,4 miliardy dolarů, pustil už během studia na střední škole, kdy vyvinul jednu z prvních verzí systému na prohledávání internetových stránek. Vysloužil si za to ocenění od CIA, která mu dokonce nabídla stáž. Parker však s díky odmítl a dal přednost vlastnímu podnikání, díky němuž si jako středoškolský student vydělával 80 tisíc dolarů ročně, v přepočtu téměř dva miliony korun. V roce 1999 ho Shawn Fanning přizval k projektu Napster, která změnila hudební branži.

Uživatelé si díky technologii Napster mohli mezi sebou zdarma kopírovat a sdílet hudbu. Služba během prvního roku získala desítky milionů uživatelů, zároveň si ale vysloužila obvinění z masivního porušování autorských práv a po dvou letech na soudní příkaz v původní podobě skončila. Poté, co se Parker nepohodl se staršími partnery Napsteru, musel z vedení firmy odejít.

V té době byl podle svých slov úplně na mizině a jeho tehdejší přítelkyně mu doporučovala, ať nechá počítačový svět být a najde si práci ve Sturbucksu.

Pomohl vybudovat firmu Facebook

Parker však chytil druhý dech a v roce 2002 spolu s několika partnery založil společnost Plaxo, online adresář s 20 miliony uživateli, jež byl jakýmsi předchůdcem sociálních sítí jako je Facebook. A ač šlo o Parkerův nápad, ani tentokrát nenašel stejnou řeč se svými společníky a byl nucen firmu opustit.

Zkušenosti z Plaxo mu ovšem pomohly v jiném, možná zásadnějším angažmá. Oslovil ho Mark Zuckerberg, který se v té době snažil přetavit studentskou platformu Facebook v normálně fungující firmu. Parker se v roce 2004 stal zakládajícím prezidentem společnosti a dodnes v ní má podíl.

Rok na to z vedení firmy odešel. Nepřímo k tomu zřejmě přispělo jeho zatčení pro podezření z držení kokainu, přestože nikdy nebyl obviněn. Tuhle historku možná znáte z filmu Sociální síť, kde Parkera ztvárnil Justin Timberlake. Parker film označuje za fikci.

Zpátky k hudbě

Z Facebooku vedly jeho kroky do švédského startupu na streamování hudby Spotify, do kterého v roce 2010 investoval 15 milionů dolarů a poté službu propojil s Facebookem. Jde o projekt, s nímž chce Parker dokončit to, co začal s Napsterem.

Poté se angažoval v mnoha dalších startupech. V roce 2011 se dal znovu dohromady se Shawnem Fanningem, s nímž zakládal Napster, a společně vytvořili video chat Airtime. Nejnovějším Parkerovým počinem je projekt nazvaný Screening Room. Tahle služba má lidem umožnit promítání filmových premiér doma ve stejnou dobu, kdy jsou poprvé uváděny v kinech.

Čtvrt miliardy dolarů na léčbu rakoviny

Práce na technologických projektech už ho ale prý přestává naplňovat a v poslední době se angažuje hlavně v dobročinnosti. Věnoval čtvrt miliardy dolarů na výzkum imunoterapie, metody, která má pomoci v boji s rakovinou bez toho, aby ničila imunitní systém. Další miliony dolarů věnoval na výzkum léčby alergií, sám totiž trpí závažnou alergií na potraviny.

Parker je od roku 2013 ženatý. Za velkolepou svatbu, která se konala v duchu Tolkienova Pána prstenů, utratil přes čtyři miliony dolarů. S manželkou Alexandrou má dvě děti.