Předseda představenstva Alibaba Group Jack Ma hovoří s generálním ředitelem...

Předseda představenstva Alibaba Group Jack Ma hovoří s generálním ředitelem společnosti Danielem Zhangem. | foto: Reuters

Čínské padělky jsou už lepší než originály, říká šéf Alibaby Jack Ma

  • 28
Asijský gigant Alibaba prý bojuje na poli internetových nákupů proti padělkům nejefektivněji na světě. Podle šéfa společnosti Jacka Ma jsou falzifikáty stále zdařilejší a i když připouští všemožné komplikace, svůj boj s nimi otevřeně chválí. Někteří experti však tvrdí, že právě Alibaba svá tržiště hlídá nedostatečně.

Globální značky v honbě za vyššími maržemi dlouhodobě spoléhají na výrobu v Číně. Tamní továrny se však zdokonalily a s masovým nástupem internetu, včetně platforem e-shopu Alibaba, prodávají své výrobky přímo spotřebitelům. V tomto duchu si postěžoval zakladatel čínského nákupního gigantu Alibaba (obdoba eBay) Jack Ma investorům na úterní konferenci. Neopomněl dodat, že jeho společnost je v boji proti padělkům přesto nejefektivnější na světě.

TIP: Získejte za nákup na AliExpress část peněz zpět.

Jednoduše navštívíte AliExpress.com přes stránky VratnéPeníze.cz a ne napřímo a objednáte jako obvykle. Zpětně vám bude vyplacena odměna v podobě tzv. „vratných peněz“. Odkaz pro levnější nákupy ZDE.

„Potíž je v tom, že padělané zboží vyrábějí továrny v lepší kvalitě a za lepší ceny, než nabízejí originální produkty,“ podotkl jeden z nejbohatších Číňanů. Rizikem je podle něj především nový obchodní model. „Jsou to stejné továrny, stejné suroviny, jen nepoužívají jejich značky,“ naznačil.

Alibaba

Alibaba je gigant, který prodává více než Amazon a eBay dohromady. Očekává, že v letošním roce bude mít po celém světě 423 milionů online zákazníků. Většina přichází přes obchody Tmall.com a Taobao Marketplace. Do roku 2036 chce mít dvě miliardy klientů. Aby laťky dosáhla, potřebuje on-line nakupování naučit obyvatele zemědělských oblastí Číny, kde je potenciální nákupní síla v počtu 700 milionů lidí. Expandovat chce také v Malajsii, Indonésii a Indii.

Slova Jacka Ma ale podle některých názorů nejsou vůbec na místě. „Někomu jako je Jack Ma nepřísluší říkat něco takového. V jednotlivých případech to může být pravda, ale je špatné fenomén zobecňovat,“ citovala agentura Bloomberg Cao Leie, ředitel čínského Centra pro výzkum e-commerce ve městě Chang-čou.

Společnosti Alibaba bylo navíc v květnu pozastaveno členství v Mezinárodní koalici proti padělkům (IACC). Některé členy dráždila účast firmy, která podle nich nedělá dost pro to, aby zabránila prodeji padělaného zboží ve svých obchodech.

Miliardářova slova mohou být i součástí firemní strategie. Alibaba má velké plány na expanzi do zahraničí a pokud selže ve snaze vyčistit internetová tržiště jako je Taobao (jeden z e-shopů Alibaby) od padělků, může odradit zahraniční investory. Společnost chce mít do deseti let přes polovinu svých tržeb ze zahraničí.

Alibaba má podle IACC v rukou důležitá data, potřebná v boji proti padělatelům. V roce 2015 údajně dopomohla k uvěznění 300 lidí, vyčištění 46 míst, kde se falzifikáty vyráběly a konfiskaci zboží v hodnotě 125 milionů dolarů.

Jack Ma ujišťuje, že padělky se ve společnosti zabývá dva tisíce zaměstnanců. „Nemůžeme problém zcela vyřešit, protože je to boj proti lidskému instinktu. Můžeme jej však řešit lépe než jakákoliv vláda, organizace nebo lidé ve světě,“ uvedl.