Majitel společnosti Best Tomáš Březina. Ilustrační foto.

Majitel společnosti Best Tomáš Březina. Ilustrační foto. | foto: Jiří Bervida, MAFRA

Šéf Bestu Tomáš Březina válčí o moravský trh

  • 0
Měl to být mistrný obchod, který otevře největšímu českému výrobci betonové dlažby – firmě Best – cestu na moravský trh. Tak to vypadalo minulý rok v září, když jediný majitel Bestu a podnikatel loňského roku Tomáš Březina prezentoval koupi polovičního podílu ve svém konkurentovi Betě Olomouc.

Jeho vizí bylo, že brzy a relativně levně koupí druhou polovinu Bety, celou ji ovládne a získá tím přístup na moravský trh, kde zatím svůj byznys nemá.

Místo toho teď obchod řeší antimonopolní úřad, ve firmě Beta zuří boj mezi akcionáři, kteří proti sobě svolávají mimořádné valné hromady, a začínají padat první žaloby. Březinovi se postavil majitel druhé poloviny Bety – padesátiletý Lubomír Outrata, jenž zatím odmítá svůj podíl prodat.

„Jsem člověk, který má rád frontální útoky, a jedinou alternativou do budoucna je pro nás vlastnit celou Betu,“ řekl dvaapadesátiletý Březina pro MF DNES. Netají se s tím, že pokud podnik neovládne celý, nemá problém ho nechat padnout.

„Tržní podíl jsme získali. Není rozhodující, zda ho získáte aktivně, okamžitým převzetím nakoupené firmy, nebo zda ho získáte pasivně, uvadáním činnosti nakoupené firmy,“ uvedl minulý týden.

Březina chce na Moravě stavět

Na Moravě totiž připravuje nový výrobní závod u obce Troubky, který by mohl být v provozu už příští rok. Pokud by výroba v Betě upadala, Březina věří, že by její produkci nahradil nový provoz Bestu.

„Mají nakoupené pozemky, pokud vím, tak ještě jednají se zemědělci o letošní sklizni a řeší se změna územního plánu,“ potvrdil pro MF DNES starosta Troubek Radek Brázda, který jinak příchod Bestu do obce, kde se hodně propouštělo, vítá. Tak jednoduché to však není – nový výrobní závod zatím nestojí a Březinu navíc stála částečná akvizice Bety už stovky milionů korun.

Za dnešní situací stojí několikaleté námluvy, které Březina v Betě prováděl. Nakonec se mu potichu podařilo k prodeji polovičního podílu přesvědčit jen jednoho ze společníků: Jiřího Tilla. A obratem dal řádově nižší nabídku za druhou polovinu firmy Outratovi. Podle jeho vyjádření byla vzhledem ke stavu oboru „noblesní a slušná“.

S tím Outrata nesouhlasí. „V prosinci nám Best nabízel 40 milionů, pokud dojde k realizaci do 22. prosince, pak 20 milionů, pokud dojde k prodeji do konce letošního ledna, a nakonec nic, pokud prodáme po tomto lednu,“ uvedl pro MF DNES Outrata. Podle něj dostal jeho bývalý společník za stejný podíl dvě stě dvacet milionů. Březina se tvrdým postojem v obchodu nijak netají.

Outrata má teď v představenstvu vlastní lidi a Beta podala stížnost na prošetření spojení obou firem antimonopolnímu úřadu, jenž se teď fúzí zabývá. „V současné době šetříme, zda tato fúze podléhala schválení ÚOHS. Pokud by se ukázalo, že ano, může dostat kupující strana pokutu,“ říká mluvčí úřadu Filip Vrána. Březina teď tvrdí, že čas je na jeho straně. „I kdyby spory trvaly dva roky či pět, na firmě se taková situace nakonec projeví a přijde o konkurenceschopnost,“ dodává.