Šéf českého Microsoftu: Přivezu opět Gatese

  • 2
"Poslední týden jsem moc nespal. Odcházel jsem z práce ve dvě i čtyři ráno," říká největší české Billovo dítě Jiří Devát, šéf české pobočky Microsoftu. "Ale stálo to za to," dodává hrdě. Podařilo se mu přesvědčit Billa Gatese, že návštěva Prahy je dobrý nápad. Přijede na jeden den koncem ledna.

Během dvou let navštívil ve východní Evropě jen Polsko a Rusko.

"Museli jsme ho přesvědčit, že je to lepší, než kdyby jel do Budapešti," říká čtyřiatřicetiletý Devát.

Podle něho je to velká událost nejen pro pobočku samu, ale i pro klíčové zákazníky.

"Během jednoho dne jsme tak schopni urychlit řadu věcí," říká Devát. Šéf pobočky světového softwarového gigantu nastupoval jako obyčejný obchodní zástupce.

"Dnes působí racionálním dojmem, má vše dobře spočteno," říká šéf Software 602 Richard Kaucký. Po šesti letech ve firmě tvrdí, že si budoucnost jinde představit nedovede.

Když mu v začátcích tehdejší šéf Jan Mühlfeit řekl, že z něho jednou bude obchodní ředitel pobočky, smál se.

Do funkce šéfa české pobočky Microsoftu se Jiří Devát dostal po třech letech práce pro firmu. Během této doby vystřídal sedm pozic a musel projít výběrovým řízením.

Před nástupem do čela místní pobočky Microsoftu v roce 2000 vedl obchodní skupinu zabývající se velkými a středními zákazníky.

G9 a kotel zeleného čaje
Ve firmě Deváta přezdívají G9 (zkratka anglického překladu křestního jména George plus nepatrně zkomolené příjmení). Než zasedne k rozhovoru, objedná si konvici zeleného čaje roztodivného názvu.

Je znám jako přívrženec tohoto druhu nápoje a dokáže ho vypít litry. Do Microsoftu přišel z firmy Themos System Partner, kam v roce 1993 nastoupil jako obchodní zástupce. Postupně se v ní vypracoval až do funkce výkonného ředitele.

"Microsoft byla jedna z nabídek, která přišla ve chvíli, kdy jsem se rozhodl změnit práci. Themos mi začínal být malý," říká Devát. Mezi dvěma vážnými nabídkami se rozhodl pro Microsoft.

"Vrátil jsem se kariérně vlastně o čtyři roky zpátky," vzpomíná Devát. Stal se znovu nejobyčejnějším obchodním zástupcem.

"Jenže o pár pater výše. V Themosu už jsem neměl šanci se dál rozvíjet," doplňuje Devát.

Film, Penthouse a počítače
Původně přitom Devát na nové technologie ani nepomýšlel. Protože tíhl k filmu, byl jeho první volbou při výběru studia. Původně se hlásil na režii na FAMU, ale nevzali ho.

V roce 1992 nakonec absolvoval obor teorie automatizace a řízení na Technologické fakultě Vysokého učení technického v Brně. To byla jeho jízdenka do světa informačních technologií.

Těmi dnes žije a je zástupcem firmy, kterou zná každý člověk používající počítač. Přes krátké peripetie, kdy se těsně po roce 1989 živil filmovou produkcí i novinařinou (dělal například reportáže z britské rallye nebo z Tour de France pro časopis Penthouse) se nakonec moderních technologií už nevzdal.

Jsem byznysmen samouk
Devát o sobě tvrdí, že nikdy nebyl rozeným manažerem. "Propracovával jsem se všude jen teoretickými znalostmi, intuicí," říká Devát.

"Nikdy jsem neměl ambice. Nelpím na tom, být nejlepším manažerem. Kariéra se mi vlastně nějak udála," dodává. Právě intuitivní jednání ho katapultovalo na neustále vyšší a vyšší pozice.

A neměl strach na sebe brát odpovědnost. Sám Devát tvrdí, že si kariéru nebudoval nikdy nijak systematicky. Přesto věděl, že s teorií nadosmrti nevydrží. Vyzkoušel si studia v zahraničí, když vyhrál konkurz na dvouměsíční stáž v tokijském technologickém institutu.

Další vědomosti získal na australské technologické univerzitě v Melbourne, kam odletěl počátkem roku 1996 s grantem australské vlády. Dnes se ještě chystá na Harvard.

Obchody se nedají dělat přes žádnou jamku
Devát je vyhlášeným odpůrcem golfu: "Když si potřebuji zamáchat holí, zajdu na hokej."

Říká, že ho golf sice udivuje disciplínou a zažitými pravidly, ale odpuzuje ho manažerskou masovostí. Podle Deváta se obchody nemají dělat na golfu.

"Obchodování patří tam, kde jsou partneři ochotni spolu seriózně jednat. Nemá se dělat přes handicap na golfovém hřišti," říká Devát.

5 důvodů výjimečnosti

1. Zastupuje v Česku firmu, jejíž programy jsou na více než devíti z deseti počítačů v zemi.
2. Po druhé za dva roky přiveze koncem ledna do Česka ikonu světového softwaru, Billa Gatese.
3. Zničil ministra informatiky po pár minutách hraní při zahájení mistrovství Česka v počítačových hrách.
4. Na rozdíl od jiných manažerů nehraje golf.
5. Po třech letech práce pro firmu v roce 2000 vystoupal do křesla šéfa pobočky přes sedm různých pozic.

Paradoxně mu však často jeho vyhlášený odpor ke golfu může pomáhat. Polovina lidí a obchodních partnerů s ním soucítí a druhá polovina si vytkla jako cíl jeho negativní postoj ke golfu změnit.

Se stejnou nadsázkou se často i chová. Při přebírání ceny osobnosti roku na Invexu pobavil celou společnost.

"Vyskočil na pódium pro cenu, jako když hvězdy přebírají Oscary. Umí projevit radost za sebe i firmu," říká ředitelka Sdružení pro informační společnost Jana Pavlonová, která mu cenu předávala.



Hraju si v práci
Poslední nelegální program ze svého počítače Devát vymýtil dávno předtím, než se do světa informačních technologií ponořil. Dnes, stejně jako všichni jeho kolegové v Microsoftu, používá nejnovější produkty mateřské firmy.

Na počítačové hry si moc nepotrpí. Nechává to na přítelkyni, která je velkým nadšencem strategických her.

"Nemám rád, když neznám okamžitou odezvu, čekat dny mě nebaví," říká Devát.

I tak v létě při zahájení českého mistrovství v počítačových hrách vyřídil ministra informatiky Vladimíra Mlynáře během pár minut dvěma atomovými bombami. Za nepřekonatelnou hru Devát stále považuje Tetris.

,