Petr Žaluda, generální ředitel Českých drah

Petr Žaluda, generální ředitel Českých drah | foto: MAFRA

Šéf drah přišel o své lidi v představenstvu, jeho vliv oslabí

  • 34
Ministerstvo dopravy rozehrálo složitou šachovou partii, na jejímž konci může být konec Petra Žaludy v čele Českých drah. Jeho vliv výrazně oslabily změny v představenstvu. "Je to první tah ve hře s mnoha dalšími partiemi," myslí si šéf Odborového sdružení železničářů a člen dozorčí rady drah Jaroslav Pejša.

Šachová hantýrka je na drahách v kurzu: "Když nešlo vyhodit královnu rovnou, může to jít odstraněním dalších figurek," uvedl jeden z Pejšových kolegů z rady.

Žaludův vliv snížilo ministerstvo výrazně už před dozorčí radou. Řídící výbor drah schválil nové stanovy, podle kterých už nesmí šéf sám podepisovat smlouvy nad 50 milionů korun. Vždy musí být připojen i podpis místopředsedy představenstva. Tím je nově Vladimír Bail. "Cílem těchto změn je zvýšení kontroly nad hospodařením drah a snížení rizika chyb v rozhodování z důvodu soustředění pravomocí u jediné osoby," vysvětlil ministr dopravy Pavel Dobeš (VV).

Žaluda však odvoláním Milana Matzenauera a Antonína Blažka přišel v představenstvu o většinu. Z jeho spojenců zůstal v pětičlenném orgánu prakticky jen finanční šéf Michal Nebeský.

Proti nim přicházejí dva noví členové dosazení ministerstvem dopravy. O někdejším šéfovi Tatry a Evraz Vítkovice Steel Bailovi se už dříve mluvilo jako o budoucím šéfovi drah. Druhý nováček Ctirad Nečas má na rozdíl od Baila zůstat jen v představenstvu a nebude mít náměstkovskou funkci.

Z původního týmu zůstal ještě Jiří Kolář, který má politicky silné krytí hlavně z ODS. "Není to člověk, který by se k Žaludovi nějak hlásil," připomínají zdroje z drah. "Protižaludovci" tak mají tři hlasy z pěti.

Žaluda: Neřeknu, zda skončím

Žaluda už dříve prohlásil, že si do svého týmu nenechá zasahovat, jinak odejde. Teď však své stanovisko mírní: "Musím se s těmi novými lidmi seznámit," uvedl.

Jeho kritici mezitím pouštějí na veřejnost další materiály o odměňování představenstva drah: podle nich například členové představenstva mají nárok i na 400 tisíc ročně na školné pro své potomky.

K seznámení by mělo dojít příští týden na představenstvu. To by mělo sesadit odvolané členy i z postu Žaludových náměstků.

Ministerstvo včera také poprvé řeklo, proč skončili. V případě Matzenauera vysvětluje šéf dozorčí rady a náměstek ministra Lukáš Hampl jeho odchod nespokojeností s řešením problémů u masivních výprodejů majetku. "Příčinou odvolání Antonína Blažka pak byla nepřipravenost firmy na vstup konkurence na trh. České dráhy zaujaly víceméně defenzivní pozici, pro dozorčí radu společnosti nepřijatelnou," uvedl Hampl.

Práci Matzenauera má převzít Bail, Blažkovu Kolář. Toho se teď navíc dráhy ani nemohou zbavit: nikdo jiný nemá potřebné "papíry" pro to, aby dráhy mohly provozovat železniční dopravu. Nečas zůstane jen v představenstvu jako "externista". Šéf firmy Královopolská RIA se chce u ČD věnovat hlavně personalistice.