Šéf Erste prohání harleye a hraje jazz

Když táhlo Andreasu Treichlovi na třicítku, jezdíval každý rok na sever Francie závodit s terénní motorkou. Dnes, krátce před padesátkou, Treichl šéfuje druhou největší rakouskou banku Erste, ale své zvyky nemění. Kvůli bolavým zádům pouze vystřídal terénní enduro za Harley-Davidson a místo v bahně se ve volných chvílích projíždí pohodlně v záklonu po silnicích.

Treichl, otec dvou dětí, milovník vína, jazzu a ledního hokeje, je podle mnohých mužem, který převrátil naruby zvyky v rakouském bankovnictví. Poté, co spojil dohromady dvě rakouské banky, si vytyčil podobný cíl za hranicemi a dovedl Erste Bank až k převzetí České spořitelny.

"Převzetí České spořitelny byl jeho nápad," řekl o něm bývalý šéf spořitelny Dušan Baran. "Když o tom ůvodně nechal anonymně hlasovat své kolegy v představenstvu Erste, všichni byli proti. Po roce byli všichni pro," říká Baran, který během jednání o podmínkách privatizace s Treichlem několikrát jednal.

Chybělo však málo a Treichl by možná žádnou smlouvu nepodepisoval. Po volbách v roce 1999 v Rakousku byl jedním z kandidátů na post ministra financí při koaličních jednáních mezi rakouskými lidovci a sociálními demokraty.

I když Treichl rád poukazuje na to, že Erste Bank není na rozdíl od konkurenčních ústavů do politiky nijak namočena, sám má s rakouskými politiky dobré kontakty. Do roku 1994, kdy nastoupil do představenstva Erste, spravoval stranickou pokladnu lidovců. Jeho image by mu přitom mohl mnohý z politiků závidět.

"Nedávno pořádal klavírní koncert a přišlo 1500 lidí," chlubí se Treichlův mluvčí Michael Mauritz. Post ministra Treichl odmítl - jednak kvůli svým plánům v Erste, jednak kvůli rodině.

"Pan Treichl má velmi půvabnou manželku a dva syny. Mladší Jakob se narodil teď o Vánocích 1999," dodává Mauritz. S Českou spořitelnou, s níž se Erste zvětší na dvojnásobek, má Treichl velké plány. "Chceme ze spořitelny udělat nejsilnější banku na českém trhu," řekl po slavnostním podpisu v březnu 2000 Treichl, syn někdejšího ředitele konkurenční banky Creditanstalt.

Kromě toho, že prý výborně hraje na klavír, umí také zahrát do ucha burzovním analytikům a akcionářům. Při každé příležitosti zdůrazňuje, že prvořadým úkolem banky je vytvářet zisk. Erste se tak za jeho vlády stala první rakouskou bankou s veřejně obchodovanými akciemi a plat manažerů se "po americku" odvíjí od toho, jak rychle cena těchto akcií roste.

"Treichl je pro rakouské bankovnictví určitě důležitá osoba, za jeho úspěch lze považovat fúzi s konkurenčním ústavem GiroCredit, kdy se mu podařilo spojit dohromady dvě různé kultury," říká bankéř z konkurenčního rakouského ústavu.

V roce 1999 Treichl dotáhl do konce také svou vizi propojení sítí Erste se zemskými spořitelnami. Nyní chystá tažení do střední Evropy s cílem proměnit Erste v superregionální finanční dům pro drobné klienty. "V Rakousku je Treichl považován za velkou hvězdu, jednak kvůli svému životnímu stylu, hlavně ale kvůli změnám, které vnesl do zpolitizovaných bankovních kruhů," říká rakouská novinářka Petra Pichlerová.