Předseda vlády Jan Fischer a generální tajemník OECD Ángel Gurría.

Předseda vlády Jan Fischer a generální tajemník OECD Ángel Gurría. - Jan Fischer, Ángel Gurría. | foto: Michal Kamaryt., ČTK

Šéf OECD: Česko zvládá krizi dobře. Mělo by ale provést reformy

  • 233
Česko se s krizí zatím vypořádalo dobře, země se zbytečně nezadlužovala. Měly by se ale provést potřebné reformy, zejména pak důchodová. Uvádí to analýza Economic Survey, kterou v Praze představil šéf Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj Ángel Gurría.

"Je zde proces stárnutí populace. Je to možná rychlejší než v jiných zemích. Činí to tlak na veřejné finance," varoval Gurría před rostoucím podílem důchodů, které stát vyplácí. Jako další oblasti, které by bylo třeba reformovat, uvedl školství, zdravotnictví a vědu.

Problém je hlavně stárnutí populace. Zpráva uvádí, že do 50 let bude zadlužení země ve výši 250 procent celoročního výkonu ekonomiky, což je dvakrát větší než nyní. Země by si pak velmi obtížně půjčovala.

Růst HDP v čR podle OECD


rok 2010: +2 %
rok 2011: +2,8 %

Zpráva OECD k situaci v České republice je první od začátku finanční krize v roce 2008. Opakuje mnoho známých faktů, například, že české banky jsou zdravé nebo že krize odezní, až se zlepší situace u obchodních partnerů - tedy hlavně v Německu.

Gurría pochválil Česko, že se vyhnulo většímu zadlužování a udrželo dluh vůči HDP na přijatelné úrovni, přestože nesplňuje požadavky Evropské unie. "Je to velice zodpovědné, je to čin velké politické odvahy," hodnotil kroky krizových vlád po setkání s premiérem Janem Fischerem.

Zároveň ale organizace považuje za nepravděpodobné, že by Česko snížilo deficit veřejných financí pod tříprocentní hranici dříve než v roce 2013, jak požaduje EU. 

Více spotřebních a majetkových daní...

Podle analytika Raiffeisen Bank Aleše Michla se tuzemský bankovní trh krizi vyhnul ze dvou důvodů. Krizí si prošel už na začátku devadesátých let a nyní pomohly i nízké úrokové sazby, díky nimž měli Češi úroky v korunách a nikoliv v cizí měně.

"Myslím si, že po volbách nás čeká největší zvýšení daní v historii ČR. Myslím, že zadlužení budou politici záplatovat daněmi, a to je špatně. Je třeba nabídnout například lepší podnikatelské prostředí," uvedl Michl v České televizi.

K daním se vyjadřuje i analýza OECD. "Je možné více využívat nepřímých daní, zejména spotřebních, ekologických a majetkových, namísto přímého zdanění příjmů z práce a kapitálu," stojí v dokumentu.

Zpráva hodnotí také úsporný rozpočtový balíček, který přijala úřednická vláda minulý rok. Zavedl například vyšší DPH, nižší podporu v nezaměstnanosti nebo zrušil slevy na odvodech sociálního pojištění pro firmy.

"Rozsáhlé empirické studie napříč různými zeměmi však ukazují, že konsolidace založená na omezení výdajů bývá udržitelnější a méně potlačí růst. Navíc existují důkazy, ze kterých vyplývá, že významný podíl veřejných výdajů v České republice je vynakládán nehospodárně. Konsolidační plány na rok 2011 a další léta by proto měly klást větší důraz na výdajovou stranu rozpočtu." tvrdí experti OECD.

K tomu bude podle Gurríi zapotřebí mít po volbách vládu, která nebude populistická.