Herbert Stepic se domnívá, že střední Evropa zůstane pro investory atraktivní.

Herbert Stepic se domnívá, že střední Evropa zůstane pro investory atraktivní. | foto: Raiffeisen bank.

Šéf Raiffeisen International: Konec krize? Příští rok

  • 9
Vypadá to, že svět má nakročeno z krize ven, ale Česko v ní ještě nějakou chvíli pobude – zhruba do první půlky příštího roku. Pak by mělo být zase lépe, domnívá se ředitel Raiffeisen International Herbert Stepic, šéf jedné z největších bank ve střední a východní Evropě.

"Český firemní sektor reaguje na změny světové ekonomiky zhruba s půlročním až osmiměsíčním zpožděním, takže předpokládám, že vaše země se z vleku ekonomické krize může dostat do poloviny příštího roku," říká Stepic.

Krize začala u bank a právě banky poznají na chování svých zákazníků jako první, zda se celková situace zlepšuje, nebo zhoršuje. Podle Stepice například neustále roste v celém středo- a východoevropském regionu počet rizikových úvěrů, tedy těch s prodlevou splátek vyšší než 90 dnů. A to je velmi jasný signál o tom, že se ekonomická situace lidí zatím nelepší.

"V Česku nám tvoří podíl nesplácených úvěrů v současnosti o něco méně než čtyři procenta. Je tady určitá pravděpodobnost, že zde dosáhneme šesti procent. To by ale měl být horní strop," říká manažer. Konkurenční Česká spořitelna považovala k 31. červnu za rizikové 3,4 procenta úvěrů a Komerční banka 6,4 procenta. Ta však odepisuje ztrátové úvěry pomaleji, než umožňuje regulace.

Stoprocentní hypotéky definitivně končí

Česko je na tom přesto ve srovnání s dalšími zeměmi regionu stále velmi dobře. Průměr rizikových úvěrů zákazníků skupiny Raiffeisen ve střední Evropě totiž dosahuje 5,3 procenta, v Rusku je to už 7 procent a například na Ukrajině neplatí úvěry 18 procent zákazníků.

To je důvod, proč právě v rizikových zemích, jako je Maďarsko či Ukrajina, poskytuje banka jen hypotéky na 60 procent ceny nemovitosti. V Česku, na Slovensku či v Polsku, které v rámci skupiny patří k nejlepším trhům, hypotéky dosahují nejčastěji 90 procent.

Podle rakouské banky definitivně skončila doba stoprocentních hypoték. "Upřímně se domnívám, že stoprocentní hypotéky nebyly normální. Zákazník přece musí nést nějakou spoluúčast," říká Stepic. Z jeho pohledu by optimálně mělo jít o dvacet procent.

Co však už manažer nezmínil, je fakt, že banky při udělování hypotéky samy kvůli snížení rizika sníží také cenu nemovitosti, kterou jim doporučil odhadce. Může se tak stát, že například osmdesátiprocentní hypotéka pokryje jen 70 procent prodejní ceny.

Střední Evropa na tom není tak zle, jak tvrdí Západ

Přese všechno Stepic svému regionu beze zbytku věří. "V uplynulých 12 měsících jsme byli svědky stále častějších negativních zmínek o střední a východní Evropě, nejčastěji z úst londýnských a amerických finančníků. Mnoho z těchto prohlášení bylo tendenčních a nepravdivých," říká šéf Raiffeisen International.

Země jako Česká republika, Slovensko či Maďarsko podle něj zůstanou pro investory tak atraktivní, jak tomu bylo do teď: "Máte tady velmi dobře fungující daňový systém, který nehledě na politickou reprezentaci přetrvá i do budoucnosti, pro firmy jsou atraktivní i lokální měny, z nichž mnoho zlevnilo, a jednou z hlavních výhod jsou velmi vzdělaní pracovníci na středních a vysokých manažerských postech."