Šéf spořitelny přijíždí z Manhattanu

P r a h a - Česká banka, rakouští majitelé a jako generální ředitel Američan. Tak vypadají nové časy v České spořitelně. Dnes, po dvou týdnech loučení s rodným New Yorkem, do Prahy dorazí člověk, který má spořitelnu změnit k nepoznání - ústav s pověstí zkostnatělé a byrokratické instituce přeměnit na moderní banku s úrovní služeb jako na Západě. Jmenuje se Jack Stack a funkce generálního ředitele se má ujmout hned poté, jakmile Erste zaplatí a akcie spořitelny přejdou na její účet.

To se má stát během června. Jak žije člověk, který bude mít v rukou úspory třetiny národa? A kde se v Praze vzal?

"Lákala mě šance stát se generálním ředitelem, přitahovala mě i možnost poznat život na druhém konci světa," říká ke svým pohnutkám Stack.

Většinu kariéry v amerických bankách Chemical a Chase Manhattan, do Čech se dostal díky přátelství s ředitelem rakouské Erste Andreasem Treichlem.

Rakušanům radil už během vyjednání s českou vládou a už tehdy s ním Treichl počítal na post šéfa.

"Předem bylo jasné, že ředitelem bude Stack. Nebylo by dobré, aby jej lidé vnímali jako nějakého stínového šéfa, který rozhoduje ze zákulisí," říká jeden z lidí, kteří byli blízko při jednáních o prodeji spořitelny.

Byt na rušném Manhattanu Stack v Praze vyměnil za vilu v klidné čtvrti Hanspaulka. Ráno vstává v půl šesté a pravidelně chodí běhat. I když v Praze už bydlí přes dva měsíce, vila zatím zeje prázdnotou.

Zařizovat se bude, až dorazí manželka. Ta v New Yorku pracuje jako učitelka angličtiny a do Prahy se chystá přesídlit až v červenci, jakmile ukončí školní rok.

Stack tvrdí, že ačkoli dosud nežili nikde jinde než v New Yorku, plán přestěhovat se na druhý konec zeměkoule mu doma prošel klidně. "Nebylo těžké ji přesvědčit. Chápala, že nabídka ve spořitelně je zajímavá příležitost,"  říká Stack.

Lidé z jeho blízkého okolí si chválí hlavně pohodu, kterou kolem sebe šíří.

"Lidsky je na něm okouzlující americká přímočarost, upřímnost a snaha řešit problémy. Umí vyprovokovat skupinové nadšení pro dané projekty. V tuzemsku mu jsou milé charakterové rysy lidí, jeho rodiče přišli do Ameriky z Irska, kde je mentalita velmi podobná," prozradil jeho blízký kolega.

Sám Stack si pochvaluje, jak jsou lidé v Čechách pracovití. "Slyšel jsem, že Češi jsou líní, ale sám jsem se s tím nesetkal," říká Stack. Podle jeho kolegů ho však zarazilo, že lidé nejsou připraveni vzít na sebe odpovědnost a příliš se obávají neúspěchu.

Po Praze jezdí v černém audi, ve kterém zažil také největší překvapení z pobytu v Čechách. "Největším šokem pro mě byla rychlost, s jakou se po Praze jezdí. Držím se v pravém pruhu a připadá mi, jako bych sem nepatřil," říká Stack.

Velkou část energie zatím spotřebovává na překonání jazykové bariéry, která je ovšem po příchodu Erste tématem pro celou spořitelnu.

Podle hlasů zevnitř ústavu nyní centrála připomíná babylonskou věž - některé porady probíhají v angličtině, někde se hovoří německy a v některých týmech, kde se setkávají Rakušané a Češi, je potřeba tlumočníky.

Stack věří, že svůj handicap časem překoná. "Chodím na lekce češtiny a už začínám rozumět finančním výkazům. Doufám, že  časem budu schopen hovořit česky i na poradách," plánuje Stack.

Češtinu hodlá pilovat mimo jiné na tenisových kurtech - tenis je pro něho sport číslo 1. "Fandím samozřejmě také hokeji a v NHL sleduji, jak hrají Češi," chlubí se Stack a přidává další poklonu: "Chutná mi české pivo, vyzkoušel jsem už pár značek a nejlepší se mi zdá Budvar. Ne ten americký, ale ten český."

Američan Jack Stack (53) hájí spořitelně zákmy Erste Bank. Uznává, že největší slabinou spořitelny jsou její zaměstnanci.