Prezident ratingové agentury Standard & Poor's Deven Sharma.

Prezident ratingové agentury Standard & Poor's Deven Sharma. | foto: Profimedia.cz

Šéf Standard & Poor's odejde z čela agentury, jež snížila rating USA

  • 16
Prezident ratingové agentury Standard & Poor's Deven Sharma odstoupí 12. září z funkce a do konce roku odejde z firmy. V čele agentury ho nahradí Douglas Peterson ze Citibank. Změna ve vedení agentury přichází krátce poté, co agentura zhoršila rating USA.

Střídání lidí ve vedení agentury oznámila na svých internetových stránkách matka  Standard & Poor's - společnost McGraw-Hill - s tím, že pětapadesátiletý Sharma se až do svého odchodu ze společnosti bude věnovat strategickým záležitostem a následně bude čelit novým výzvám.

"Doug je ostřílený manažer, který se ve finančním světě pohybuje více než pětadvacet let. Má bohaté zkušenosti s finančním i kapitálovým trhem a své schopnosti prokázal na řadě míst, například v Japonsku, Latinské Americe či ve Spojených státech," prohlásil o novém šéfovi Harold McGraw III, předseda představenstva a generální ředitel McGraw-Hill.

Matka ratingové agentury začala podle svých slov hledat nového šéfa S&P v okamžiku, kdy se firma na konci minulého roku rozdělila na dvě organizace. Změna ve vedení firmy tak prý nesouvisí se snížením ratingu USA, který rozzlobil americké politiky.

Agentury čelí tlaku, který chce omezit jejich vliv

Spojené státy přišly kvůli S&P o svůj špičkový rating na začátku srpna. Stalo se to poprvé v historii a američtí politici těžce nesli fakt, že nepatří ohledně splácení svých závazků k nejdůvěryhodnějším státům světa. Ministerstvo financí agenturu obvinilo, že svůj verdikt vynesla na základě špatných výpočtů.

Minulý čtvrtek začaly americké úřady agenturu vyšetřovat. Chtějí prověřit, zda agentura v letech před finanční krizí správně ohodnotila hypoteční dluhopisy. Vyšetřování údajně nesouvisí se snížením ratingu USA z AAA na AA+, uvedla administrativa.

Agentura čelí tlaku na svou práci také v Itálii, kde je nyní vyšetřována, zda jednala v rámci předpisů, když varovala před snížením ratingu Itálie kvůli vysokým dluhům. Italské úřady paralelně vyšetřují také konkurenční Moody's.

Politici jsou z práce ratingových agentur nesví proto, že jejich prohlášení ovlivňuje investory, a politici tak ztrácejí svými prohlášeními vliv na dění v ekonomice. Snížit jejich vliv se pokusí i Brusel. Evropská komise už oznámila, že v září hodlá přijít s návrhy, které změní činnost (oslabí vliv) těchto institucí.