Jaroslav Hanák, prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR

Jaroslav Hanák, prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR | foto: Svaz průmyslu a dopravy ČR

Šéf svazu průmyslu: Korupce je hlavně v politice a ve veřejné správě

  • 32
Česká ekonomika pomalu ožívá, její rychlejší růst ale výrazně brzdí korupce. Kvůli ní přichází země ročně o desítky miliard a ztrácí na důvěryhodnosti. Podle prezidenta Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslava Hanáka je největší díl korupce spojen s politiky a státní a veřejnou správou. Řekl to v chatu se čtenáři iDNES.cz.

"V této zemi je malá vůle politiků všech politických stran řešit naběhlé korupční kauzy," uvedl Hanák s tím, že tento fakt má hlavní vliv na rozvoj korupce, která deformuje podnikatelské prostředí a negativně ovlivňuje rozvoj zhruba dvou pětin firem.

Odpovědi Jaroslava Hanáka

Nakolik korupce brání rozvoji podnikání v ČR a jakým způsobem ji lze omezit? Odpovědi prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR čtěte zde.

Právě politici jsou podle něj často s korupcí spojeni, ale existují způsoby, jak by šlo tuto negativní praxi zvrátit. "Můžeme začít od požadavku na zveřejnění daňových přiznání politiků a příslušných úředníků, přes služební zákon až po komplexní změnu a zpřísnění legislativy k zadávání veřejných zakázek," odpověděl čtenáři, který chtěl znát "zátku", kterou by šlo nádobu naplněnou "korupční" vodou vypustit.

Sám Hanák se prý do politiky nikdy nechystá. "Do politiky nikdy, bahno rád nemám," prohlásil v reakci na narážky na to, že si slovy o potírání korupce jen honí politické body a nakonec v politice patrně skončí.

Korupce se v Česku rozrůstá

Česko si loni o jednu příčku pohoršilo v mezinárodním srovnání korupčního prostředí. Organizace Transparency International (TI) ho zařadila na 53. místo ze 178 zemí světa. Jak zlé to je, vypovídá fakt, že se ČR dostala na úroveň zemí, jako jsou Seychely, Kostarika či Botswana.

Nejnovější znění Archimédova zákona

Poslanec (zastupitel) ponořený do trestního vyšetřování je nadlehčován silou rovnající se váze trestního vyšetřování, v nichž jsou ostatní poslanci (zastupitelé) namočeni.

Že se korupce v Česku rozrůstá, si ale vedle TI všímají i představitelé tuzemských společností. Zatímco v roce 2008 upozornila v šetření svazu na meziroční zhoršení korupčního prostředí necelá čtvrtina zaměstnavatelů, o rok později už to bylo 40 procent respondentů.

Ani v roce 2010 nedošlo z pohledu zaměstnavatelů k zásadnímu obratu při potírání korupce a o zhoršení mluvila více než čtvrtina firem. Letos na jaře vnímala zhoršení situace další třetina oslovených společností.

Podniky v krajích přitom vidí celou situaci velmi palčivě. Velká část z nich je přesvědčena o tom, že bez úplatku nemají šanci přežít ( v roce 2010 tomuto fenoménu přikládalo velký význam 40 až 80 procent místních zaměstnavatelů).

Toto prostředí podvazuje nohy rozvoji dalšího podnikání a odrazuje zahraniční investory od jejich aktivit na českém území. Svaz průmyslu a dopravy ČR hájící zájmy více než 1 600 zaměstnavatelů a podnikatelů chce tuto situaci změnit. Chce, aby poctivé firmy neměly handicap a mohly se rozvíjet i za podmínek, že nebudou vytvářet drahé fondy sloužící na úplatky.

Průměrná výše úplatku z hodnoty veřejné zakázky je odhadována na 16 procent, nejčastěji poskytovaný úplatek dosahuje deseti procent, zjistil Svaz průmyslu a dopravy ČR. Ten bude o dopadech korupce hovořit prostřednictvím svého prezidenta Jaroslava Hanáka také na desátém Fóru Zlaté koruny, které začne v úterý 14. června od 9:30 v pražském TOP hotelu a bude zaměřeno právě na fenomén korupce v ekonomice. 

Ačkoliv se korupce v Česku rozrůstá, podle Hanáka je nyní právě kvůli celospolečenskému tlaku šance jí omezit. "Při přijetí komplexu zákonů můžu být optimistou a věřím, že se během dvou volebních období situace zlepší. Ale za podmínky, že veřejný tlak neochabne," dodal Hanák.