Generální ředitel společnosti Vítkovice Jan Světlík je známý i jako milovník a sběratel českého výtvarného umění. (Duben 2015) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Strojařský král Světlík musí rozprodávat obrazy, půjčí si i v kampeličce

  • 43
Finanční potíže české strojírenské jedničky Vítkovice se odrazily už i na trhu s uměním. Majitel Vítkovic Jan Světlík prodává část jedinečné firemní sbírky české moderny, kterou sám s velkým osobním nasazením a láskou dával dohromady.

Představenstvo Vítkovic už v únoru pověřilo Světlíka jednáním o prodeji děl z kolekce, v níž jsou obrazy Františka Kupky či Emila Filly, sochy a plastiky Otto Gutfreunda a Vincence Makovského i unikáty socialistického realismu.

Podle usnesení, jehož přesné znění má iDNES.cz k dispozici, má Světlík jednat o prodeji „za účelem vytvoření hotovostní rezervy ve společnosti Vítkovice“.

Světlík umění sbíral několik let. Výrazně rozšířil kolekci, jejíž základ položili předváleční vítkovičtí vládci, manažeři pracující pro slavnou bankéřskou rodinu Rotschildů. Na zahraničních aukcích osobně nakupoval i díla z původních vítkovických sbírek, o něž firma těsně před druhou světovou válkou či za socialistických hospodářů přišla. Na rozdíl od většiny českých miliardářů nevnímá Světlík umění jen jako investiční nástroj. Je jeho milovníkem, znalcem i mecenášem.

Oč přesně vítkovická umělecká kolekce přišla, není jasné. Mluvčí Vítkovic Eva Kijonková prodej uměleckých děl potvrdila, ale tají, kolik jich Ostravu opustilo a za jakou cenu. „Vítkovice prodávají majetek nevýrobního charakteru. Vyžádaly si to banky, výnos použijeme na snížení dluhu,“ říká. Banky stanovily přesnou sumu, jakou má prodej přinést, tu však mluvčí neupřesnila. Dodala jen, že prodej nevýrobních aktiv bude dál pokračovat.

Jak přiznali šéfové Vítkovic na nedávné valné hromadě (psali jsme zde), v potížích jsou hned tři společnosti holdingu včetně firmy Vítkovice Power Engineering, jednoho z pilířů skupiny.

Množí se ale i další signály, svědčící o tom, že Světlíkova skupina nutně potřebuje hotovost a důvěra financujících bank vůči ní slábne: tak například, Vítkovice zastavily své pozemky a berou si úvěr z družstevní záložny Creditas. Partnerské banky už zcela otevřeně diskutují o možné insolvenci Vítkovice Power Engineering.

Klubový úvěr nadosah

U dodavatelů mají Vítkovice čím dál horší pověst firmy, která neplatí. „Rádi bychom naši pohledávku za Vítkovicemi prodali, ale hledáme cestu, jak to udělat. Vítkovice mají tuto situaci dobře ošetřenou, ve všeobecných podmínkách svých smluv mají výslovně napsáno, že se jejich dluhy postupovat nedají,“ posteskl si šéf jedné z firem, kterým Vítkovice dluží peníze řadu měsíců po splatnosti.

Vítkovice už od loňska vyjednávají se skupinou bank o balíku úvěrů a garancí kolem 13 miliard korun. Podle vedení je vše na dobré cestě. „Podmínky financování už byly odsouhlaseny všemi bankami,“ říká Světlíkova mluvčí Kijonková.

Návrh „klubového financování“, jenž má MF DNES k dispozici, ovšem otevřeně počítá s možností insolvence dceřiné firmy Vítkovice Power Engineering. Jeden z bodu řeší přesný postup a povinnosti vítkovického vedení v takové situaci.

Z bankovních kruhů se navíc šíří zvěsti, že vítkovický úvěrový „klub“ opustila banka HSBC. A že zbylí členové - Česká spořitelna, Komerční banka a Raiffeisenbank - s podpisem váhají.

Kijonková to vyvrací: „Z bankovního klubu nikdo neodešel, ani HSBC. Dohody jsou nachystány se všemi.“ Ani insolvence Vítkovic Power Engineering prý nehrozí. „Firma své závazky postupně hradí.“

Podle Kijonkové je jednou z podmínek, jimiž banky podmiňují půjčku, právě prodej části vítkovického majetku. „Jde o výhradně nevýrobní aktiva. Mimo jiné i o díla z vítkovických uměleckých sbírek. Rozhodně neprodáváme továrny,“ říká mluvčí. Prodej nevýrobních aktiv bude podle ní dál pokračovat.

Holding dluží miliardy

Kolik má Světlík prodejem získat, není známo. Každopádně má z výtěžku snížit dluh, který v součtu za jednotlivé firmy skupiny už přesahuje tři miliardy korun.

Ať už je bankovní klub pevný nebo ne, k půjčce se pořád nemá. A tak Vítkovice hledají pomoc jinde. Nedávno zaznamenal katastr nemovitostí u 16 vítkovických pozemků o rozloze přes 82 tisíce metrů tzv. „plombu“. Chystá se zástava ve prospěch kampeličky Creditas.

„Je to garance za klasický úvěr, za nějž se zastavují pozemky v adekvátní hodnotě. Sumu komentovat nebudeme,“ říká Kijonková. Půjčka z kampeličky je v případě průmyslové skupiny se 14miliardovými tržbami neobvyklá. „Nesetkal jsem se s něčím podobným, čekal bych u Vítkovic spíš vydání dluhopisů nebo jiný lépe definovaný nástroj,“ říká analytik kapitálového trhu z firmy BH Securities Petr Hlinomaz.

Světlíkových finančních potíží by mohl využít minoritní akcionář Vítkovic, miliardář Karel Komárek, který se přes deset let snaží do strojařského impéria nepřátelsky nabourat. Kdyby se mu dostaly do rukou nesplácené pohledávky za Vítkovicemi, mohl by navrhnout bankrot skupiny či některé ze zadlužených dcer. Jako velký věřitel by pak měl na průběh insolvenčního procesu vliv. Tomu ale zatím brání zákaz prodeje vítkovických pohledávek. „Pokud by je někdo koupil, bude mít v ruce jen neexistující pohledávku,“ varuje mluvčí Kijonková.