Šéf Zentivy Jiří Michal

Šéf Zentivy Jiří Michal | foto: Dan Materna, MAFRA

Šéf Zentivy Michal: Nahradí mě. Kdy, to neřeknu

  • 1
Jiří Michal už není tím, kdo má v Zentivě hlavní slovo. O tom, kam bude firma expandovat a kam investovat, teď rozhoduje francouzská skupina Sanofi-Aventis, která Zentivu v únoru převzala. Česká farmaceutická jednička se pro Francouze stane základnou pro řízení jejich generického byznysu v Evropě – tedy léků, kterým vypršela patentová ochrana.

Na úterní společné konferenci vedení francouzské skupiny oznámilo, že bude tento byznys řídit z Prahy.

Přímé odpovědi na otázku, jak dlouho bude v Zentivě působit, se Michal vyhýbá. "Už by bylo skoro dobře, aby přišla nová krev a našla cestu do budoucna," říká.

Dodává, že to přijde "v dohledné době". Devětapadesátiletý matador převzal vedení tehdejší firmy Léčiva coby čtyřicátník v roce 1990. Nyní má v plánu vybudovat strukturu spojené firmy. "Naši zaměstnanci se o své místo nemusí bát," uklidnil Michal s tím, že tu Sanofi bude i nadále mít vlastní obchodní zastoupení vedle Zentivy.

Kolik času v křesle šéfa Michalovi zbývá, lze jen odhadovat. Podle spekulací jsou "dohledná doba" dva roky. Francouzi totiž obvykle do svých zahraničních podniků dosazují vlastní lidi a do užšího vedení již několik zástupců Sanofi nastoupilo.

Více levných léků

Pod Zentivu bude kromě současných závodů spadat i obchodní firma Winthrop, která uvádí generické přípravky na trh v západní Evropě. Pro ni dosud zčásti vyráběla Sanofi, zčásti léky nakupovali odjinud. Zentiva nově posílí také výrobu preventivních preparátů, jako jsou například vitaminy.

Sanofi se těmito kroky snaží rozšířit svůj potenciál – slibuje si od toho lepší pozici, protože výpadek v jednom segmentu léků nahradí úspěchy v jiném.

Jiří Michal (59)

Ve firmě působí pětatřicet let, je vystudovaný chemik. Vedení tehdejších Léčiv převzal v roce 1990. V roce 1997 proběhla privatizace do rukou tehdejšího managementu, finančním partnerem byl americký investiční fond Warburg Pincus. Skupina Zentiva zaměstnává téměř 6 000 zaměstnanců a má závody v Česku, Turecku, Rumunsku a SR.

K obratu ke generikům Sanofi nutí také blížící se pád patentové ochrany některých jejích léků. Až patenty vyprší, začnou přípravky vyrábět jiní – a levněji. Proto se Francouzi snaží nakupovat regionální výrobce generik, jako je Zentiva. Podobně postupují i v Jižní Americe nebo v Asii.

Šéf Sanofi Chris Viehbacher pro Reuters uvedl, že firma má na nákupy připravené čtyři miliardy eur (1 087 miliard korun). Jakým směrem se vydá, však zatím neprozradil.

V Česku Zentiva prodává 118 milionů balení ročně a má dvacetiprocentní podíl na trhu. Poslední tři roky však v Česku ztrácela, loni mimo jiné kvůli zavedení regulačních poplatků. Letos očekává v celém regionu růst tržeb a na domácím trhu by měly její prodeje stagnovat na loňských čtyřech miliardách. Za posledních pět let Zentiva vyrostla čtyřikrát a v celém regionu prodává léky za 19 miliard.

Při únorovém převzetí Sanofi-Aventis, čtvrtý největší výrobce léků na světě, nabídl cenu 1 150 za akcii a Michal díky tomu inkasoval 1,5 miliardy korun. Francouzi nyní vlastní 99 procent akcií Zentivy, v dubnu stáhli její akcie z pražské burzy a nyní se chystají vytěsnit malé akcionáře. Podrobnosti k tomu zatím nezveřejnili.