Šéfům Becherovky hrozí stíhání

  • 12
Šéfové Karlovarské Becherovky se dostali pod silný tlak. Policejní protikorupční služba (SPOK) totiž navrhla vyšetřovatelům, aby obvinili manažery likérky z trestného činu porušování povinnosti při správě svěřeného majetku. A to v souvislosti s plněním kritérií vyplývajících z privatizační smlouvy.

Je to vůbec poprvé, co se v případě privatizace státního podniku vznáší hrozba možného trestního stíhání nad zahraničními manažery. V Becherovce jsou dva šéfové z Velké Británie a Francie, dosazení dosavadním strategickým partnerem firmy - čtvrtou největší světovou likérkou, Pernod-Ricard. Šéf Becherovky Alan Walden-Jones zprávy o šetření nekomentoval.

Druhým zahraničním manažerem je finanční ředitel Hervé Fetter. Šetření SPOK skončilo jen několik dní před tím, než vláda v pondělí rozhodla o tom, že nedokončí privatizaci Becherovky do rukou Pernodem vlastněné firmy Salb.

Výsledky šetření policie hrají ve prospěch vlády, jež se bude muset o ovládnutí likérky s Pernodem zřejmě utkat v složité mezinárodní soudní při. Francouzská likérka totiž v zatím neoficiálních reakcích naznačila, že postup vlády podle ní odporuje dohodám o ochraně investic.

O co jde
O co v příběhu manažerů jde? Salb koupil Becherovku v roce 1997 (tehdy jej s Pernodem vlastnil ještě Karel Schwarzenberg a Patria Finance). Za 89 procent akcií nabídl necelé dvě miliardy korun. Záhy mu stát prodal první třicetiprocentní balík za 673 milionů korun a ponechal si 59 procent, jež měl při splnění privatizačních kritérií Salb získat letos v únoru.

Aby však mohl firmu řídit, měl Salb od počátku svěřen výkon akcionářských práv k 21 procentům akcií. V rukou tak nepřímo měl majoritní podíl.

Na konci letošního roku Salb jen s velkými potížemi splnil poslední privatizační kritéria, spočívající zejména ve výrobě a exportu stanoveného množství Becherovky. Prodej Becherovky totiž nerostl podle předpokladů a na konci roku proto musela likérka kvůli splnění privatizační smlouvy naplnit lahvemi několik tuzemských skladů.

SPOK: Becherovku mohli poškodit manažeři
Splnění kritérií poté potvrdila jak ministerstva financí a zemědělství, tak i nezávislý auditor. Do hry se však vložil SPOK, který na jaře začal zjišťovat, za jakých okolností byla smlouva se státem splněna.

Zaměřil se hlavně na podmínky, za jakých velkosklady zboží nakoupily. Podle závěrů šetření totiž pro Becherovku nebyly zcela příznivé - splatnost faktur byla 90 dní a dodnes část z původně stamilionových částek nebyla zaplacena.

"Becherovce dlužily v době ukončení šetření za loňské dodávky milionové sumy tři velkosklady," sdělil policejní zdroj. Podle policie je tento fakt hlavním argumentem pro stíhání manažerů. Ti podle ní mohli firmu poškodit i nevýhodnými smlouvami a laxním jednáním.

Salb: Šlo o výhodný obchod
Zástupci Salbu však neoficiálně tvrdí, že šlo o vzájemně výhodný obchod. Becherovce pomohl splnit kritéria a sklady zase dostaly lepší podmínky, protože musely krátit jiné zákazníky. "Celé prověřování nám připadá absurdní, vždyť bychom škodili jen sami sobě " uvedl zdroj blízký Salbu.

Další šetření se týkalo placení DPH a spotřebních daní z lihu, jeho závěry však policejní zdroj nekomentoval.

Stát nyní chce svých 59 procent akcií nabídnout novému zájemci, což však bude kvůli přítomnosti Pernodu, jež po dokupech akcií drží již 37 procent Becherovky, obtížné. Jedině závažné porušení smluv prokázané auditem by mohlo vést ke zrušení celé původní privatizace.

Ta nebyla dokončena proto, že Becherovka začala před třemi lety čelit známkoprávním sporům s podnikatelem Hoffmanem a Pernod chtěl od státu záruky pro případ prohry. To vláda odmítla.

"Pernod měl dost času Becherovku převzít, FNM jej vyzval letos v únoru," uvedl ministr financí Jiří Rusnok. "V době uzavření smlouvy se státem nebyl spor znám. Navíc Pernod byl ochoten platit sankční úroky do uzavření případu," oponoval zdroj blízký Salbu. Stát chce nyní Salbu nejprve zrušit výkon práv na 21 procent akcií a poté nynější manažerský tým odvolat.