Sekt se vyplatí vybírat i podle etiket

Zatímco výrobci sektů zahltili trh lahvemi označenými millenium už před rokem, na letošní silvestrovskou půlnoc kdy nové tisíciletí přijde doopravdy - není v obchodech pro tuto příležitost připravena žádná novinka. Jak ale ukázal tradiční redakční test šumivých vín, netřeba litovat. Na trhu kvalitní sekty jsou, jen je třeba umět sáhnout po tom pravém. Pro velmi hrubou orientaci postačí zjištění, že ceny v obchodech kvalitu šestnácti testovaných sektů většinou kopírovaly. Vítěz anonymního testu, španělský suchý sekt Freixenet, stál necelé čtyři stokoruny, poslední, Soare Sekt z Jablonce nad Nisou, vyšel zhruba na čtvrtinu.

Kdo nemá svoji oblíbenou značku, nebo rád poznává nové, by však měl při výběru věnovat velkou pozornost vinětám. Kupříkladu azbukou psané názvy Russkoe Igristoe nebo Rossijskoe Igristoe mohou u leckoho navodit vzpomínku na kdysi slavné sovětské šampaňské. Z viněty na zadních stranách obou lahví však vyplývá, že první bylo vyrobeno v Mariánských Lázních a druhé v Jablonci nad Nisou. Oba nápisy sotva viditelnými písmeny, nicméně důležité. Už proto, že u mariánskolázeňského vína výrobce píše, že zemí původu hroznů je Slovensko.

V konečném hodnocení šestnácti sektů oba skončily v druhé polovině pole. Test lahví s rychlými zátkami koupených v obchodech napověděl, že většina sektů na trhu má slušnou kvalitu. Ze stobodového hodnocení získalo prvních pět vín zhruba od 75 do 80 bodů, střed pole tvořila šumivá vína v rozmezí 70 a 75 bodů a třetí skupinu vína pod 70 bodů. Přitom odstupy mezi značkami byly i velmi těsné, mnohdy jen několik desetin bodu. Podle Viléma Krause, profesora Mendelovy zemědělské a lesnické univerzity v Lednici, který test vedl, lze sekty na tuzemském trhu skutečně rozdělit do několika skupin. Do jedné skupiny patří pouze ty, které jsou z dovezených surovin. Další skupinu tvoří šumivá vína vyrobená z jakostních a dovezených surovin; třetí pak sekty z přesně určených oblastí a čtvrtou takzvané pěstitelské sekty, které smějí vyrábět vinaři pouze z vlastních hroznů. Sekty neboli šumivá vína je nutno rozlišovat i podle toho, zda kvasí v lahvi, tedy tradičně, nebo v tanku metodou Charmant. První žádá podle Viléma Krause vyšší kvalitu hroznů. Sekty kvašené v lahvi proto bývají na trhu i dražší.



O testu

* senzorické hodnocení bylo anonymní, členové hodnotitelské komise k němu použili stobodový systém

* sekty pocházejí z běžných obchodů a kritériem pro výběr byla cena do 500 Kč

* v komisi vedené Vilémem Krausem z Mendelovy zemědělské univerzity v Lednici na Moravě nebyl zastoupen žádný výrobce testovaných šumivých vín

* komisi tvořili kromě vysokoškolského profesora soukromý vinař, obchodník s vínem, someliér, vedoucí senzorické laboratoře a laickou veřejnost zastupoval lékař

* veškeré náklady spojené s testem platila redakce MF DNES ze svého rozpočtu

vítěz testu

V anonymním senzorickém hodnocení porota nejvýše ocenila suché šumivé víno Freixenet ze Španělska. Shodou okolností jde o nejprodávanější značku sektu na světě. Šestičlenná porota mu přiřkla v průměru 79,5 bodu ze 100 možných. Lahev stála 378 Kč.