Sen o velké revitalizaci končí

Ambiciózní vládní projekt revitalizace velkých průmyslových firem, který běží necelý rok, stojí před zásadními změnami. Oslabí se především role zahraničních firem Latona a Lazard, jejichž zástupci nyní státní Revitalizační agenturu řídí.
Nevyšel totiž původní záměr celé akce. Podle něho měly firmy Latona a Lazard získat do majetku agentury akcie a dluhy podniků, očistit je a poté co možná nejvýhodněji prodat.

Revitalizační agentura tak letos očekává ztrátu více než čtvrt miliardy korun. Nemá ani peníze na to, aby správcům za jejich služby platila, a dluží jim několik desítek milionů korun.

Řešení má spočívat v několika krocích, které má zítra schvalovat vláda: - majitel agentury, státní Konsolidační banka, navýší její kapitál; agentura získá peníze a bude moci dluhy správcům uhradit; - Lazard s Latonou podepíší nové smlouvy o poradenství pro konkrétní čtyři firmy - Škodu Plzeň, Vítkovice, Zetor, Tatru; nebudou tedy mít smlouvu s Revitalizační agenturou jako doposud; poplatky pro poradenské konsorcium se podle návrhu ministerstva financí mají snížit asi na polovinu - za každý měsíc a jednu konkrétní firmu dostanou Lazard a Latona 50 tisíc dolarů, celkem tedy 200 tisíc dolarů; - smlouva bude trvat maximálně 2 roky, některé projekty však skončí dříve; - z výnosu z prodejů podniků nebo jejich částí získají správci 3 až 5 procent - to je jediný bod, který zůstává beze změn.

Z původní devítky podniků, které byly v revitalizačním programu, tedy pro agenturu zůstanou pouze tři, protože AliaChem a ZPS již mají nového majitele a čtyři firmy převezmou nynější správci. Pokud však vládní komise vybere z portfolia Konsolidační banky do projektu další firmy, Revitalizační agentura si bude moci vybrat jakéhokoliv poradce.

"Nejsme z revitalizace zklamaní. Potřebujeme ale, aby se nynější složitá situace mezi námi a agenturou co nejrychleji vyřešila," reagoval ředitel Latony a zároveň i Revitalizační agentury Michael Saran. Připustil, že role správce i agentury je zcela jiná, než se na začátku čekalo, a tomu mají odpovídat i nové smlouvy.

Názory, že náklady na správce jsou vysoké, podle něho vycházejí především z toho, že jejich lidé pracují na vysoké mezinárodní úrovni a většina úkolů při záchraně firem se navíc soustředila právě do letošního roku. "Nikdy jsme z tohoto pohledu nebyli drazí, naopak, jsme níž než náš běžný rozpočet," řekl.

Problémy však podle zástupců Konsolidační banky částečně vznikly i ve vzájemné komunikaci mezi správci a státem. Bance například často chodily od jednoho ze správců faktury, aniž bylo jasné, že jde o proplacení peněz pro obě zahraniční firmy.

Revitalizace se podle původních pravidel neřídí hlavně kvůli problémům tuzemského bankovního sektoru. Agentura totiž měla odkupovat nesplácené půjčky problematických podniků od komerčních bank za tržní cenu. Stát však rozhodl, že bankám pomůže a úvěry za vyšší než tržní hodnotu převede do Konsolidační banky.