Pokud nebude moci ČSSD po volbách penzijní reformu zrušit, minimálně ji výrazně modifikuje, řekl šéf Senátu Milan Štěch.

Pokud nebude moci ČSSD po volbách penzijní reformu zrušit, minimálně ji výrazně modifikuje, řekl šéf Senátu Milan Štěch. | foto: Michal Sváček, MAFRA

Senát odmítl penzijní reformu. Je jen pro fondy a bohaté, řekl Štěch

  • 215
Vládní strany budou muset penzijní reformu odhlasovat ve Sněmovně znovu, Senát s převahou levice ji odmítl. Šéf Senátu Milan Štěch vystoupil s veřejným příslibem, že i když se to stane, ČSSD penzijní reformu zásadně změní, pokud uspěje v příštích volbách. "Nechceme, aby tu vznikal produkt, který je určený pro bohaté a pro penzijní fondy," řekl.

"Pokud ji nebudeme moci zrušit, budeme ji minimálně silně modifikovat," oznámil předseda Senátu. Sociální demokracii vadí základní princip reformy, to, že lidé budou moci tři procenta ze současných odvodů státu poslat do soukromých penzijních fondů, pokud si přidají dvě procenta ze svého.

Pro ČSSD je to nepřijatelné, i když toto spoření na část penze má být dobrovolné. Vadí jim, že se zmenší částka, kterou bude mít stát na to, aby lidem vyplácel základní větší část penze.

"Nikdo nic nedává penzijním fondům. Pouze je pověřujeme správou těch peněz, než se budou vyplácet," řekl v Senátu ministr financí Miroslav Kalousek.

"Je zcela zřejmé, že penzijní fondy od Ameriky po Evropu hledají možnost kompenzace za ztráty, které utrpěly," řekl Štěch. Ve střední a ve východní Evropě našly podle něj fondy politiky, kteří jim to chtějí umožnit.

Přehledně: Jaké hlavní změny přináší penzijní reforma

S výhradami sociálních demokratů k penzijní reformě nesouhlasil senátor ODS Miloš Vystrčil. "Kdo nechce, nebude to muset využít," argumentoval. "Dnešní systém je neudržitelný. Důchodová reforma je potřebná," uvedla šéfka klubu TOP 09 a Starostové Soňa Paukrtová.

Kalousek zdůraznil, že lidé se nemusí obávat vkládat peníze do penzijních fondů. I kdyby se fondy dostaly do problémů, o vložené peníze podle něj klienti fondů nepřijdou. "Nejsou předmětem konkurzní podstaty. Nesmějí z nich být uspokojeny nároky věřitelů," zdůraznil ministr financí.

Jakákoli vláda, která přijde po té současné, podle něj může upravit parametry penzí, ale nezmění už systém, který nyní zavádí kabinet Petra Nečase.

Lidé si budou moci určit, do jakého typu fondu dají peníze

Na rozhodnutí každého, kdo se rozhodne ve fondech na část penze spořit, bude to, jakou zvolí investiční strategii. Budou existovat čtyři různé typy fondů - od zcela konzervativního, který bude moci investovat jen do státních dluhopisů, až po dynamický. Peníze klientů v nich budou odděleny od majetku akcionářů.

Každý, komu teprve bude 35 let, se bude muset rozhodnout, zda do fondu půjde, nebo ne. Pak už to však nebude moci změnit. Šanci přesměrovat část současných sociálních odvodů do penzijních fondů dostanou i starší lidé.

Když půjde člověk do důchodu, bude se moci rozhodnout, zda mu peníze z fondů mají být vypláceny 20 let, nebo tak, aby dostával peníze do konce života.

Vláda chce změnit i již existující systém penzijního připojištění se státním příspěvkem. Zatímco nyní stát přidává maximálně 150 korun měsíčně těm, kteří si odkládají do fondů pětistovku za měsíc, vláda chce motivovat lidi, aby si odkládali více.

Příspěvek státu se tak má zvýšit na 230 korun měsíčně, pokud vložíte alespoň tisícovku. Dál bude platit, že když si člověk uloží ještě víc - bude si moci tisícovku měsíčně navíc odečíst z daní. Maximálně 12 tisíc za rok, tedy jako dosud.